We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
I spend about £3 on sandwiches a day0
-
Hmm, a lot less than I used to now I'm on maternity leave - I need to make time to eat for a start!
I usually just have another breakfast (cereal or toast) or sometimes just batch cook a load of roast veg with either cous cous or pasta, then pack up in left over takeaway containers to last me the week...
Fingers crossed for the lunchbox :T0 -
MY KIDS TAKE PACKED LUNCHES TO SCHOOL EVERY DAY AS THEY WONT EAT SCHOOL DINNERS,IT COSTS ME ABOUT £1.25 EACH ON AVERAGE WHICH IS CHEAPER THAN SCHOOL DINNERSPLUS I ALSO GET TO SEE WHAT THEY ARE EATING.:j0
-
About £2 a day.....carrotts,soup and drink.:rotfl:0
-
Cost varies depending on where I am on a particular day, shop sandwiches, pub lunch or ready prepared at home.
David Lynch0 -
About £1 day, often eat at home which helps0
-
i spend 50p per day. my mates girlfriend works for a sandwich maker and i get a sandwich everyday for 50p which normally retail for £2.50 to £3, they are M&S, fugo.asda, morrisons,sommerfield etc etc. I never know what im going to get but not a bad one yet.;) i also take fruit from my allotment.0
-
Great!!!!!!!0
-
I spend about a pound a day on my lunch.0
-
About £8 a day0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards