We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

11213151718331

Comments

  • Archers
    Archers Posts: 10 Forumite
    I take in homemade sandwiches & snacks but I guess that equates to around £1.50 a day.
    I say what I like, I like what I say!
  • I make my own packed lunch (as well as 3 more for the kids!), so around 50p, if that. If I was to let the 2 older ones have lunch at school I would be spending an extra £22 per week! Needless to say, school canteen is a treat (and occasional bribe!).
    "A bank is a place that will lend you money if you can prove that you don't need it." :wall:
    Bob Hope
  • Cooked meal - £1.65 - Staff Canteen - got to love it !
  • I don't spend more than a couple of pounds, because I eat lunch at home and make it myself.
  • beckyv
    beckyv Posts: 182 Forumite
    Depends

    I used to buy lunch everyday and it would cost about £3.50, too much.

    Now i have started taking it from home, about £1, cupa soup, roll and yoghurt. Also got a jar of options in my desk drawer!

    So less than a pound unless we eat out at the noodle bar which is £5.90 for a meal and drink!
    2009 Comping - 2x Superbowl Superbash tickets, body butter, easter hamper!:j
  • Another Lurker here!

    Currently spend £2.35 for a sachet of soup or milkshake for Lunch, as on [strike]horrible[/strike] Lighter Life Diet! (Not v. MoneySaving....cost £66.00 per week!) :mad:
    (However bit of an improvement on previous £4 - £5 spend in Canteen per day! :eek: )

    When start eating normal foods again, hope to get costs down a bit more, as have a freezer full of reduced goodies; which need scoffing! ;)
  • Zero spent for me! I make my own lunch :)
  • I spend about £2.50, on days when there's no leftovers from the night before :D

    Yay for freebies :D
  • AnnD_2
    AnnD_2 Posts: 26 Forumite
    Never really given this much thought before.
    As I am at home and try to eat healthily, I guess around the £1 mark is what I spend.
  • Willowx
    Willowx Posts: 1,955 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    Tea is 65p and the rest depends on what I bring with me and whether I buy a flapjack (70p!!) but between £1.50 and £2.00 I would imagine.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.7K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 259.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.