We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
About £3.00 as an average I would say.0
-
Around 50p - £1 (cost of ingredients for a homemade lunch or leftovers). It's interesting to hear what people have for their lunches. Fab giveaway - good luck everyone!0
-
I spend £4.25 a day on average.0
-
£1 or less as make lunch at home0
-
I make homemade rolls and snacks for packed lunches. Probably costs around 75p per person per day.0
-
I'm trying to be better and take food to work with me, but i don't always. When I dont, lunch costs £3-4...April 2021 Grocery Challenge 34.29 / 2500
-
Most days I don't have time for lunch so I have a snack bar 40p, or I take sandwiches, on odd days I eat lunch in the work canteen and feel agrieved at paying £2!!0
-
Works out about £1.25 a day max, sandwiches or rolls with whatever is left over.0
-
Between 1.50 and 3.00 - thanks for the comp.0
-
I pack my husbands lunch which comes to about 50p to a pound.
I could really use one of these as his flask really does need replacing.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.2K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.7K Spending & Discounts
- 244.2K Work, Benefits & Business
- 599.3K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.7K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards