We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
About £2 - £2.500
-
I'd say on average, probably about £1.Newtonlot on an MSE mission0
-
'Bout £1 I think0
-
I work from home so am able to have cheap lunches..usually a sarnie, tinned soup or left overs from the night before! This can't be much more than 50p-£1 per day..
My kids take a packed lunch to school..usually a pitta bread/sarnie, yoghurt, piece of fruit and either crisps or treat (choc biscuit/cereal bar or similar) and a carton drink..this must be similar price of 50p-£1 each.
My hubby also takes a pack up of either homemade salad or leftovers! Again, this can't be much more than 50p per day.
Hey, last of the big spenders!!!! :beer:0 -
I usually spend around £1 - £2 as I make my own food and then take it to work. That way I know what I'm getting and it's far cheaper. Some day's it's £0 as I take leftovers to re-heat.0
-
Im a SAHM so dont spend anything on my lunch as such. However 3 of my children who are at school have packed lunches so probably spend in total of about £3 ish a day for them. Thats a huge difference if they took school dinners it would cost £5.40 altogether per day :eek:. Oh, and OH takes his lunch from home too!0
-
About 50p if I make my own soup or sandwich, up to about £3.50 for a shop-bought offering0
-
I spend very little on lunch as I always take a packed lunch but my husband and son between them spend about £5.00 daily on lunches so this message is for their benefit.0
-
About £1.50 a dayWaddle you do eh?0
-
I have my lunch at home so sometimes as little as 25p a day0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards