PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

50p a day til Christmas - healthily?! Weezl's next challenge...

1108109111113114335

Comments

  • weezl74
    weezl74 Posts: 8,701 Forumite
    well done all on setting new budget challenges, and on keeping to them! You're all inspiring.:A

    Hypno, £1 a day each sounds like a good goal, do you make your own bread? If you do, then considering converting to the no-knead bread rather than my old recipe, might be worth your while, it made a big difference to the price of breakfasts and lunches for us.:T

    It's 13.75p a loaf, and we usually get 16/17 slices out of one, which makes it 0.8p per slice. Even if each member of your family had 8 slices, 4 at breakfast and 4 at lunch, that'd only be 6.4 p each off their pound a day total, which gives you masses to play with! Just a thought...:D:money:

    ashia hope the roast meal goes well, sorry I'm no help on roasties, I've never been great at them!;)

    We are both well after our piggy head and piggy brains meals/snacks of yesterday.:j

    Thanks to all who thought we were brave! I felt I was for a first timer, but I'm sure I could do it easily next time without resorting to the hot sweet tea! :D

    We ate loads of meat off the first half head. My plan is to boil that half carcass down today, and get some bacon and gelatine for home made pork pies from the rest. Maybe I wont need to buy gelatine tho, cos when you boil down the carcass you get that sort of jelly anyway don't you?:confused:

    I'll have to wait til tomorrow for AM to take me shopping tho...
    ;)

    :hello:Jonathan 'Fergie' Fergus William, born 05/03/09, 7lb 4.4oz:hello:
    :)Benjamin 'Kezzie' Kester Jacob, born 18/03/10, 7lb 5oz:)
    cash neutral gifts 2011, value of purchased gifts/actual paid/amount earnt to cover it £67/£3.60/£0
    january grocery challenge, feed 4 of us for £40
  • shaz_mum_of__2
    shaz_mum_of__2 Posts: 2,010 Forumite
    weezl74 wrote: »
    home made pork pies from the rest. Maybe I wont need to buy gelatine tho, cos when you boil down the carcass you get that sort of jelly anyway don't you?:confused:

    I'll have to wait til tomorrow for AM to take me shopping tho...;)

    if you dont from the head you will from the trotters;)

    Rather you than me for the whole thing but well done especially for making it so funny

    Next adventure ?? Black pudding or sausage making using next piggy head


    Isom the pura soap does thicken very quick ,never added colour so not sure know some places reccommend natural things like turmeric as artificial colours not great or seize the mix too


    Shaz

    off to chinese grocers today so big spends!!! but yummy tea :0)

    Having a veggie chow mein and egg rolls and maybe chilli beef wraps too(instead of a takeaway)
    *****
    Shaz
    *****
  • newlywed
    newlywed Posts: 8,255 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    I'd love to try the £1 a day per person .... hmmm only thing is OH's lunches for his diet (body building type diet) means lots of protein and costs £100 a month just for his lunches!!

    If I exclude those from the budget.... I wonder if I could even do £1.50 a day per person - that would still bring our budget down loads and would be easier to do on the days there are 4 of us (with 2 step kids who eat as much as me anyway).

    I'm glad I'm not the only one who does spreadsheets and then can't be bothered to update them :D But thinking maybe this would be a good time to start a spreadsheet with all my shopping prices in (again) and then I can try and get the budget down to a per person per day type thing.... the brain cells are working overtime now....

    But I ain't gonna be going near a pigs head!!! (saw the piccies - not too gross but I still couldn't even pick it up, let alone anything else!!!) And have been put off hotdog sausages and in fact all sausages now, which is a shame as toady hole was planned for the weekend!! :o
    working on clearing the clutterDo I want the stuff or the space?
  • weezl74
    weezl74 Posts: 8,701 Forumite
    newlywed I'm sorry I put you off your sausages! Forgive me?:o

    OH's lunches sound scarily pricey! How much protein does he have to have at lunch? Maybe we can get our thinking heads on together and see if there are alternative ways to keep him, erm... Beefy!

    Weezl x

    :hello:Jonathan 'Fergie' Fergus William, born 05/03/09, 7lb 4.4oz:hello:
    :)Benjamin 'Kezzie' Kester Jacob, born 18/03/10, 7lb 5oz:)
    cash neutral gifts 2011, value of purchased gifts/actual paid/amount earnt to cover it £67/£3.60/£0
    january grocery challenge, feed 4 of us for £40
  • newlywed
    newlywed Posts: 8,255 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    weezl74 wrote: »
    OH's lunches sound scarily pricey! How much protein does he have to have at lunch? Maybe we can get our thinking heads on together and see if there are alternative ways to keep him, erm... Beefy!
    :rotfl:

    He has 3 lunches each day!!! Eats every few hours to keep the metabolism up!

    Breakfast is bite size shredded wheat with sliced banana and skim milk (cereal is weighed out and I work it out as 24p a day with a bit of milk on top - not sure how much he has)

    Then he has rocket leaves (trying to grow some in pots indoors on the window ledge but they seem have stopped at the moment :confused:) Two tomatoes, grated carrots and 100g chicken. (He has 2 of these a day).

    The other lunch he has is the tuna bean salad I posted before. ½ tin Tuna, ½ tin kidney beans (Value 14p a can), ¼ tin sweetcorn (MrT value is cheapest at 20p a can), one small red onion, roasted red pepper (seems to be the expensive bit!!), touch of olive oil and lemon juice, touch of chilli powder. And it's served with a bit of spinach (also growing on the kitchen window sill ;) but not ready to use yet).

    And with each of those 3 he has an apple too - and is very fussy with those :o The ones he likes have just come down in price in MrT though so work out 21p each apple.


    And tea has to be at least 100g of meat each :rolleyes: (except when I pad the mince out with loads of other stuff :D)

    Completely forgiven for the sausages thing - I'll get over it just like I did when Gillian McPoo explained what was in em :p
    working on clearing the clutterDo I want the stuff or the space?
  • Weezl - Well done with the pigs head! It looked and sounded delicious.

    Saw someone mention rabbit yesterday. At £2-£3 each in the shops it's not very MS, but they're sometimes available free in rural areas. There is very little fat and the meat is free from additives etc. Rabbit pie is lovely. You cook the rabbit in a pressure cooker, together with onions, bacon, herbs and mushrooms, then remove the meat from the bones. Place in a pie dish, add the bacon and veg, thicken some cooking liquid to make gravy, cover with pastry and cook in the oven 20-30 minutes. Even cheaper when you can find field mushrooms .
  • newlywed
    newlywed Posts: 8,255 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    To be honest, if I could get the rest of the shopping down then I'd be fine with his healthy lunches etc. I just need more discipline in meal planning and food shopping for evening meals etc I think :o
    working on clearing the clutterDo I want the stuff or the space?
  • Petlamb
    Petlamb Posts: 922 Forumite
    Part of the Furniture 500 Posts Photogenic Combo Breaker
    Reading the pigs head stuff has only reinforced my vegetarianism. lol!

    I have always thought though, that if you're going to eat meat, why would you only eat a bit from one end but not the other? Maybe thats an overly simplistic view, but hey hum.

    Better go sort food out for work.. :)
    On the up :D
    Our wedding day! 13/06/15
  • Yategirl
    Yategirl Posts: 839 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    Weezl - Well done with the pigs head! It looked and sounded delicious.

    Saw someone mention rabbit yesterday. At £2-£3 each in the shops it's not very MS, but they're sometimes available free in rural areas. There is very little fat and the meat is free from additives etc. Rabbit pie is lovely. You cook the rabbit in a pressure cooker, together with onions, bacon, herbs and mushrooms, then remove the meat from the bones. Place in a pie dish, add the bacon and veg, thicken some cooking liquid to make gravy, cover with pastry and cook in the oven 20-30 minutes. Even cheaper when you can find field mushrooms .

    DM bought the rabbit (and took some home for her freezer) - I felt it was a very expensive meal considering it was £4 - I can get a chicken for that and get 3-4 meals out of that chicken!!!!!

    Maybe if I could get them free or say £1 per rabbit then it would be worth it.....

    ISOM - what container did you use to make your yog in? in what way didn't it work?
  • moanymoany
    moanymoany Posts: 2,877 Forumite
    weezl74 wrote: »
    well done all on setting new budget challenges, and on keeping to them! You're all inspiring.:A





    We ate loads of meat off the first half head. My plan is to boil that half carcass down today, and get some bacon and gelatine for home made pork pies from the rest. Maybe I wont need to buy gelatine tho, cos when you boil down the carcass you get that sort of jelly anyway don't you?:confused:

    I'll have to wait til tomorrow for AM to take me shopping tho...;)

    When I used to make brawn - just like my gran - the head stock makes perfect jelly. You can boil it down to get it more concentrated.

    You can also make 'Bath Chaps' with the cheeks - very easy. I googled the recipe and lost the post - doh!

    This makes the head so economical. Bath chaps, brawn, meat.

    I have a story about brawn. Years ago I knew a chap who had been a prisoner of war. Someone had mentioned brawn and the reaction of the young women there was a universal shudder. One said she couldn’t eat it even if she was starving.

    George was usually a quiet chap but he started to laugh. He told her that if you were really hungry you would eat whatever you could get your hands on and brawn would seem like caviar.

    It seems that as the war was coming to an end the Germans stopped feeding the prisoners regularly and kept the Red Cross food parcels to send to Germany. Every day the prisoners walked to their work on the railways. On the way there and back, as well as when at work, they picked anything that grew, walked or crawled to feed themselves and their fellow prisoners.

    Bring on the brawn!





























This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.