PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

sammy_kaye's £100 a month food budgetting

1303133353638

Comments

  • weezl74
    weezl74 Posts: 8,701 Forumite
    Quick question. I am reading this correctly in that the only fruit and veg bought for a whole month (back in 2008 when this post was first made) was the following?

    tesco value bananas £1.25kg 81p
    tesco value apples polybag - 86p
    tesco value potatoes - 2.5kg x 2 £2.00 (we eat alot of potato's - also make our own chips too so saves a few quid buying big bags, mashed,roasted,boiled,jackets,in soup, potato pie, toppings)
    tesco value onions - 2kg - 78p
    tesco carrots - 1kg x 2 - £1.24
    tesco value swede - 1kg 65p (again the above three handy to have for adding to soups or as portions for meals, little one and me snack on carrot sticks too)
    brocolli - x2 a approx 48p each - £96p
    2 x cloves of garlic - 35p each
    tesco value mushrooms

    For two adults we spend between £15-£20 a week on fruit and veg alone (buying in season etc to reduce costs). The above list seems to be very little for a month.
    the list does contain the OPs family's 5 a day though, :) and so I think that's very impressive on her budget, and better than 65% of UK families do (according to one source I read)

    :hello:Jonathan 'Fergie' Fergus William, born 05/03/09, 7lb 4.4oz:hello:
    :)Benjamin 'Kezzie' Kester Jacob, born 18/03/10, 7lb 5oz:)
    cash neutral gifts 2011, value of purchased gifts/actual paid/amount earnt to cover it £67/£3.60/£0
    january grocery challenge, feed 4 of us for £40
  • tori.k
    tori.k Posts: 3,592 Forumite
    i wonder how much that same shopping list is now compared to 2008 when it was listed?
  • [Deleted User]
    [Deleted User] Posts: 17,413 Forumite
    10,000 Posts I've been Money Tipped!
    whilst decorating this week I found an old shopping lined book from 1970 in which I listed some of my shopping

    sugar 1s.8d for 2lb (8p)
    spring onions 1/- a bunch (5p)
    Leg of Lamb 17/6d (86p) This was my weekly joint and woulld last from Sunday until at least wed/thursday
    cucumber 2/- (10p)
    1.lb butter 2/3d(11p)
    5lb potatoes 2/6 (13p)
    It sounds really cheap but my housekeeping for my OH, myself and two small children was £8.00 per week plus 10/- (50p) for gas and 7/- (35p)for electric (we had two meters in those days as we lived in a one bedroomed flat. Our only form of heating was a gas fire and we had to share the toilet with two other families, and had no bath so the kids and I would walk to my sis-in-laws once a week for a 'proper' bath instead of a washdown. So much for the 'good old days '
  • candygirl
    candygirl Posts: 29,455 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    JackieO wrote: »
    whilst decorating this week I found an old shopping lined book from 1970 in which I listed some of my shopping

    sugar 1s.8d for 2lb (8p)
    spring onions 1/- a bunch (5p)
    Leg of Lamb 17/6d (86p) This was my weekly joint and woulld last from Sunday until at least wed/thursday
    cucumber 2/- (10p)
    1.lb butter 2/3d(11p)
    5lb potatoes 2/6 (13p)
    It sounds really cheap but my housekeeping for my OH, myself and two small children was £8.00 per week plus 10/- (50p) for gas and 7/- (35p)for electric (we had two meters in those days as we lived in a one bedroomed flat. Our only form of heating was a gas fire and we had to share the toilet with two other families, and had no bath so the kids and I would walk to my sis-in-laws once a week for a 'proper' bath instead of a washdown. So much for the 'good old days '
    Makes me wish i'd written all my prices down when I first got wed.It would be very interesting now:D:D
    "You can't stop the waves, but you can learn to surf"

    (Kabat-Zinn 2004):D:D:D
  • iris
    iris Posts: 1,455 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    JackieO wrote: »
    whilst decorating this week I found an old shopping lined book from 1970 in which I listed some of my shopping

    sugar 1s.8d for 2lb (8p)
    spring onions 1/- a bunch (5p)
    Leg of Lamb 17/6d (86p) This was my weekly joint and woulld last from Sunday until at least wed/thursday
    cucumber 2/- (10p)
    1.lb butter 2/3d(11p)
    5lb potatoes 2/6 (13p)
    It sounds really cheap but my housekeeping for my OH, myself and two small children was £8.00 per week plus 10/- (50p) for gas and 7/- (35p)for electric (we had two meters in those days as we lived in a one bedroomed flat. Our only form of heating was a gas fire and we had to share the toilet with two other families, and had no bath so the kids and I would walk to my sis-in-laws once a week for a 'proper' bath instead of a washdown. So much for the 'good old days '

    I think we are about the same age JackieO and I loved reading your shopping list from the 1970s.

    I too remember putting money away every week in a special tin for gas and electric.

    When we got married in 1963 we bought our own house and it did have a bathroom, although there was no cental heating and no phone:eek: We also had 'lino' everywhere with a carpet square on top. I managed to save enough money for a fridge and washing machine before I left work to have my DD.

    A treat in those days was a fresh cream cake:rotfl:
  • Allegra
    Allegra Posts: 1,517 Forumite
    tori.k wrote: »
    i wonder how much that same shopping list is now compared to 2008 when it was listed?

    I dunno, but it IS still possible to feed a family for £100 pm :

    http://www.cheap-family-recipes.org.uk/
  • quintwins wrote: »
    she did say at the start of her post that her freezer is full of frozen reduced bread and soups

    I spotted the comment about the freezer, but even so the list of the fruit and veg bought is for a whole month to feed two adults and a child.

    For example the list shows just one bag of apples for a month. How many apples in the bag? About 5 or 6. So that would be two apples a month per adult and one per child. I could understand if the list was for a week perhaps.

    I am not having a go at the list just curious how to reduce my food budget and still try and eat 5 a day. For my husband and me an apple a day is 14 a week which is about 56 apples a month.
  • emweaver
    emweaver Posts: 8,419 Forumite
    Ive thought since I first read either the list is wrong or must be a real boring diet and be hungry a lot. A child should have alone all the fruit in the budget A WEEK
    Wins so far this year: Mum to be bath set, follow me Domino Dog, Vital baby feeding set, Spiderman goody bag, free pack of Kiplings cakes, £15 love to shop voucher, HTC Desire, Olive oil cooking spray, Original Source Strawberry Shower Gel, Garnier skin care hamper, Marc Jacobs fragrance.
  • LilacPixie
    LilacPixie Posts: 8,052 Forumite
    Quick question. I am reading this correctly in that the only fruit and veg bought for a whole month (back in 2008 when this post was first made) was the following?

    tesco value bananas £1.25kg 81p
    tesco value apples polybag - 86p
    tesco value potatoes - 2.5kg x 2 £2.00 (we eat alot of potato's - also make our own chips too so saves a few quid buying big bags, mashed,roasted,boiled,jackets,in soup, potato pie, toppings)
    tesco value onions - 2kg - 78p
    tesco carrots - 1kg x 2 - £1.24
    tesco value swede - 1kg 65p (again the above three handy to have for adding to soups or as portions for meals, little one and me snack on carrot sticks too)
    brocolli - x2 a approx 48p each - £96p
    2 x cloves of garlic - 35p each
    tesco value mushrooms

    For two adults we spend between £15-£20 a week on fruit and veg alone (buying in season etc to reduce costs). The above list seems to be very little for a month.

    What are you eating to spend 15-20 a week on F&V for two??? Sounds high to me.. Do you eat alot of exotic fruits? I am around the £10 mark in winter, less summer and autumn for 4.
    MF aim 10th December 2020 :j:eek:
    MFW 2012 no86 OP 0/2000 :D
  • emweaver
    emweaver Posts: 8,419 Forumite
    5kg potatoes £2
    carrots £1
    banana £1.50
    strawberries £2
    grapes £2
    mushrooms 80p

    £9.30 week

    t hats a week for 3 with just dd eating the fruit sometimes well have strawberries adding another £2. Spend £1.50 week on frozen veg mix if we bought fresh veg would be more

    so £15 is possible. £10 for 4 seems cheap is it reduced fruit and veg?
    Wins so far this year: Mum to be bath set, follow me Domino Dog, Vital baby feeding set, Spiderman goody bag, free pack of Kiplings cakes, £15 love to shop voucher, HTC Desire, Olive oil cooking spray, Original Source Strawberry Shower Gel, Garnier skin care hamper, Marc Jacobs fragrance.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.