A weeks food shopping for £20

I have asked my mum for my own food budget every week so that I will be prepared when I move out. She has agreed to give me £20 a week and I have to buy everything I need for my weeks meals other than milk with it.

I went shopping today and spent about £12 on tomatoes, a three pack of beans, hot dogs, korma sauce, curly fries, pasta sauce, 2 tins of sweetcorn, sandwhich meat, spaghetti, two loaves of bread (they were 2 for £1.50), a pepper and a 12 pack of eggs.

I took a list with me and still need to buy bread cakes, hot dog buns, a red onion and jacket potatoes. I may also need to buy more vegatables and tomatoes as well as butter at some point. I don't see any reason why I won't be able to get everything I need this week. However, my meal plan includes quite a lot of stuff we already have in.

So when I run out of stuff to use that we already have it is going to be harder to buy everything I need to eat for a week with £20.

Does anyone have any tips? Anything I definitely should or shouldn't be shopping for?
«13456

Replies

  • Linda32Linda32 Forumite
    4.4K Posts
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    Forumite
    You will find that you don't need everything each week, such as washing powder and washing up liquid for example. If you really plan you could work it so that one week you buy washing powder, next week personal toiletries - Soap, shampoo etc. Next week cleaning stuff and so on.

    With regards to cleaning things, definitely ignore the row after row of the same thing. Look out for something called Zoflora, it is in all of the main supermarkets and is a concentrated disinfectant that you dilute. Buy and empty spray bottle and use this. Invest a packs of cloths for cleaning, dusting and dish washing. There is an outlay at first but you can keep on washing and re-using them. You don't want to be buying wipes.

    Make a shopping list before you go and plan what you are going to eat for the week. Try not to get carried away with thinking you will eat different things, you won't in my experience :o and will just buy additional things. Think about what you already have in and plan around that.
    One idea also is to go with a list of meals that you require food for. Lets say you need 4 dinners so go with this list and see what is on offer. Strictly only if you will use it though!

    Frozen veggies are just as good for you as fresh and there is obviously no waste like there could be with fresh.

    Best of luck :T
  • [Deleted User][Deleted User] Forumite
    0 Posts
    Tenth Anniversary 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    Newbie
    LillyPop wrote: »
    I went shopping today and spent about £12 on tomatoes, ... may also need to buy more vegatables and tomatoes

    How many tomatoes do you eat? A large family pack is less than £2 and does the two of us almost a week (tomatoes are on the daily menu).
  • Where do you shop? My food bill has reduced considerably since I started shopping in Aldi. For example, a pack of 13 large slices of lean ham is £1.45. A smaller pack is double that in Tesco or Morrison's.

    Aldi super six offers on fruit and veg are very good too.

    The food quality overall is excellent. Tonight's tea was quarterpounders - £1.99 for four Aberdeen Angus burgers with 99% beef. Most burgers are a lower percentage of meat but cost about the same or sometimes more.
  • suki1964suki1964 PPR Forumite
    14.3K Posts
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    LillyPop wrote: »
    I have asked my mum for my own food budget every week so that I will be prepared when I move out. She has agreed to give me £20 a week and I have to buy everything I need for my weeks meals other than milk with it.

    I went shopping today and spent about £12 on tomatoes, a three pack of beans, hot dogs, korma sauce, curly fries, pasta sauce, 2 tins of sweetcorn, sandwhich meat, spaghetti, two loaves of bread (they were 2 for £1.50), a pepper and a 12 pack of eggs.

    I took a list with me and still need to buy bread cakes, hot dog buns, a red onion and jacket potatoes. I may also need to buy more vegatables and tomatoes as well as butter at some point. I don't see any reason why I won't be able to get everything I need this week. However, my meal plan includes quite a lot of stuff we already have in.

    So when I run out of stuff to use that we already have it is going to be harder to buy everything I need to eat for a week with £20.

    Does anyone have any tips? Anything I definitely should or shouldn't be shopping for?

    Looking at that list I'm at a loss to know what you plan to actually eat

    Can you post your meal plan? 3 meals a day for 7 days, or however many meals you eat a day
  • Big_GraemeBig_Graeme Forumite
    3.2K Posts
    Start by buying a tin of tomatoes, some onion and some dried herbs, way cheaper than a jar of pasta sauce and will do more than one meal.

    The Old Style Board is the best place to be for more info.
  • edited 21 July 2016 at 11:50PM
    robin58robin58 Forumite
    2.8K Posts
    edited 21 July 2016 at 11:50PM
    Sounds like typical 'student' style meals to me without any real nutrition in it.

    Replace the curly chips for plain chips.You will get more for your money.

    Drop the hotdogs. You can by better meet products with more (real)meat in them for £1 to £2.

    Are the tomatoes gold plated? Buy the basic 6 pack at about 60p.

    I agree with the tin tomatoes. A can of chopped tomatoes with a good pinch of herbs in them are better then sauces. If you want to spice it up, put in a clove of garlic or sliced onion. You can also add a couple of sliced mushrooms.

    Don't buy the brands. A lot of the supermarket own brands are a lot cheaper and are just as good and sometimes better.

    Don't over buy the fruit and veg. It can spoil quickly. Buy 2 or 3 items of each veg and fruit items until you know how much you know you WILL eat in a week.

    A bunch of bananas looks good until you realize you have to eat at least one a day to use them up.

    When you do move out make sure you have a freezer in your new place. It can be used to put in yellow sticker stuff when you come by it.

    You can put in any extra food you are not going to eat straight away it. So don't throw throw away the extra sausages you don't want to eat in the freezer for another day.

    All these tips are from someone who lives alone.

    Ohh! another thing. Buying your food whilst you live at home is completely different to when you live on your own. Been there and got the T shirt!!
    The more I live, the more I learn.
    The more I learn, the more I grow.
    The more I grow, the more I see.
    The more I see, the more I know.
    The more I know, the more I see,
    How little I know.!! ;)
  • jenniewbjenniewb Forumite
    12.8K Posts
    Part of the Furniture 10,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    Forumite
    Best advice? Learn to cook your own, learn what is essential and what is stuff you want and put one ahead on the priority list (eg bread cakes? I'm not sure this is as essential as vegetables and fresh fruit).


    Make sure if you can that you visit street markets BUT learn what is safe to buy and what will have rotted before you've gotten home that day.


    Find out what your able to use from home and what you have to buy yourself; is it OK if you use tea bags and things like ketchup? Or are you totally on your own? I think it also matters if you are going to be sharing once you move out of home- shared food can work out cheaper if you can buy in bulk and cook in bulk.
  • sarah1972sarah1972 Forumite, Ambassador
    17.9K Posts
    Part of the Furniture 10,000 Posts Photogenic Name Dropper
    Ambassador
    Sleazy wrote: »
    How many tomatoes do you eat? A large family pack is less than £2 and does the two of us almost a week (tomatoes are on the daily menu).

    She didnt spend £12 on just tomatoes.

    £12 on tomatoes, a three pack of beans, hot dogs, korma sauce, curly fries, pasta sauce, 2 tins of sweetcorn, sandwhich meat, spaghetti, two loaves of bread (they were 2 for £1.50), a pepper and a 12 pack of eggs.
    I’m a Forum Ambassador and I support the Forum Team on Competitions Time, Shopping & Freebies boards, Employment, Jobseeking & Training boards If you need any help on these boards, do let me know. Please note that Ambassadors are not moderators. Any posts you spot in breach of the Forum Rules should be reported via the report button, or by emailing [email protected] All views are my own and not the official line of MoneySavingExpert.
  • PennyForThem_2PennyForThem_2 Forumite
    1K Posts
    Part of the Furniture 500 Posts Name Dropper Combo Breaker
    Forumite
    Learn to cook and search on internet for recipes. Save up for a freezer so you can freeze your excess meals from cooking your own.

    Tinned tomatoes are cheap and can be cooked to produce your own tomato sauce. Grow your own herbs.
  • DUKEDUKE Forumite
    7.4K Posts
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    Pasta & rice is really cheap & lasts ages. Shop around to buy sauce mixes, you can get these as cheap as 10p sometimes, or use cheap soups. You wont need to use it all for one person, so use what you need & freeze the rest, unless you're making a batch of something. If you buy minced beef you can cook cottage pie, spag bol, chilli, or lasagne.
This discussion has been closed.
Latest MSE News and Guides

Did you know there's an MSE app?

It's free & available on iOS & Android

MSE App

Regifting: good idea or not?

Add your two cents to the discussion

MSE Forum

Energy Price Guarantee calculator

How much you'll likely pay from April

MSE Tools