We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Entertaining Lovely Information Travels Elegantly
Comments
-
3 pack Yorkies are IMO a bad buy in A, full stop, at the moment - not merely because they are a 3 pack and I would never even pay £1 for a 4 pack these days, but they lose out vs everywhere on the APG. So only buy them in Sains:eek: if you really must and only if paying for shopping with Nectar points and using a cond spend! Hardly efficient or going to get you much back off the shopping though - just 50p difference (£1.50 S vs £1.00 A) - so they just, if they work, give a third:( back and not anything near half their cost that we really need to get a good BM voucher back off a minimal spend shop (just enough to reach a, hopefully low, cond.spend). Very little back, for their S cost, on BM. Due to A being so flamin' expensive on them!0
-
marmitelovemehateme wrote: »The situation
There are 5 houses in five different colors.
In each house lives a person with a different nationality.
These five owners drink a certain type of beverage, smoke a certain brand of cigar and keep a certain pet.
No owners have the same pet, smoke the same brand of cigar or drink the same beverage.
The question is: Who owns the fish?
Hints
the Brit lives in the red house
the Swede keeps dogs as pets
the Dane drinks tea
the green house is on the left of the white house
the green house's owner drinks coffee
the person who smokes Pall Mall rears birds
the owner of the yellow house smokes Dunhill
the man living in the center house drinks milk
the Norwegian lives in the first house
the man who smokes blends lives next to the one who keeps cats
the man who keeps horses lives next to the man who smokes Dunhill
the owner who smokes BlueMaster drinks beer
the German smokes Prince
the Norwegian lives next to the blue house
the man who smokes blend has a neighbor who drinks water
No cheating:rotfl::rotfl:
the German in the green house who drinks coffee and smokes Prince :cool:There comes a time in every woman's life when the only thing that helps is a glass of champagne ... Bette Davis0 -
Next womble - maybe it'll be alright - not many mbuys bought - but
:(:mad:people should really stop buying small, therefore expensive coke cans on 4 for £1 - particularly as they are often way more expensive elsewhere, they should certainly keep away from buying them in A IMO! And, when examined in more detail, I see Fabric Conditioner at £1:( that may lose. We shall see!
EDIT - Hopeless, more than 10% cheaper:p.
1x Vanish Oxi Action Gold Powder Fabric Stain Remover (1.4KG) £8.00 £13.00
Vs T and M (S £12).
Ignore - too expensive anyway:rotfl:!
Obviously this (vs M) did nothing when bought with the "Vanish" above:
1x Gillette Venus Simply 2 Disposable Razors (4) £1.50 £1.000 -
purpledonkey wrote: »I know the answer to that! Isn't this an old Einstein riddle?
So I could have just googled it? Oh well, I love logic puzzlesThere comes a time in every woman's life when the only thing that helps is a glass of champagne ... Bette Davis0 -
Savvybuyer I can see you understand the complexities of buying apples :j
Yes I think its the number in a bag that is important esp if you go through a lot - say 20 a week in my case but if you buy all 20 at once will they fit in the fridge and stay crisp all week. If you buy say two bags of 10 and then go again for another set in the middle of the week will they be the same size, shape, crispness and price you bought previously?
I also hate those oversized Granny Smiths - I can only eat those cut into wedges, useful as a desk snack but if you get engrossed they soon turn brown at the edges.
I am not keen on buying loose apples much prefer the bagged ones that you know have had the very least contact with human hands or people breathing on themSavvybuyer wrote: »I don't think the weights are on bags of apples in Aldi. There mustn't be any requirement for them to be stated - I do wonder though and they don't really have scales in Aldi or Lidl so you can't check if the fruit/veg. you are getting (I weigh lose individual swedes:rotfl:) is really of good value! I weigh bags of apples in M as well when I can which, again, is another odd thing to do! Especially when the approx. weights are stated on them - but then they can have quite huge variations - and vary from week to week - even day to day sometimes - and there is (as ever) a logical reason for making sure that you are getting value for money.
Your Aldi should have some apples on Super6 at 59p - I can't see why you are having trouble finding them in your store, especially if you are not going out last thing at night.
I've concluded that it is the number of apples that is important (or more important), rather than the weight, as I never eat two-thirds or half an apple at any one go:rotfl:. (How could you preserve such an apple, having bitten into at least some of it, if it is not being fully consumed apart from the bits left (such as the pips) thrown away?)
Since I started buying 8 or 9 pack of apples - even though the weight can sometimes be less - I have been getting through the packs much more slowly and as a result buying apples less often:money:. Therefore, make sure you get the 8 pack of Braeburn on the Super6 rather than the 6 packs that they seem to have mixed in:rotfl:. Unless there really aren't any 8 packs available in your store - have a look at the general run as well as the Super6 place - but, if you buy a pack of 6, you will get through them much sooner (and thus be paying more money by having to buy apples again quite soon!). If you can a find 9 pack, well...:T
I now look at number rather than weight, when I'm shopping, personally. I do find the bags are lasting, because they are more apples in them, and we are therefore getting through fewer bags, buying them less often and therefore saving money! (It's also a bit of a nuisance to have to keep returning to a shop for yet more as they've only lasted three days and you've ran out already! I think the less you shop, the better - you also won't be influenced as often by impulse buys when you are there if you are not there very much - giving whichever shop it is less opportunity to sell to you, simply because you don't visit them as often:money:. Everything they do tries to encourage us to do the opposite.) When looking at the prices for my lists, I still look at weight, and also number, a bit of both I think! HTH.“Create all the happiness you are able to create; remove all the misery you are able to remove. Every day will allow you, --will invite you to add something to the pleasure of others, --or to diminish something of their pains.”0 -
1x ASDA Extra Special Tartare Sauce (185G) £1.00 N/A
2x Young's Gastro Garlic & Herb Dusted Plaice Fillets (230G) £5.00 N/A
1x ASDA Grower's Selection Spring Onions (EACH) £0.45 £0.50
1x Anchor Spreadable Butter (500G) £2.00 £3.24
1x ASDA Extra Special Baby Leeks (EACH) £1.00 N/A
1x ASDA Tiger Tin Bread (800G) £1.00 £1.00
2x Pukka-Pies Steak & Kidney Pie (238G) £2.00 £2.00
1x ASDA Low Fat Strawberry Yogurt (6X125G) £1.00 £1.00
1x Big & Fresh Class A Eggs (10PK) £1.50 £2.00
1x Vanish Oxi Action Crystal White Stain Remover 1.5kg (1.5KG) £7.00 £12.00:eek:
1x ASDA Chosen by You Breaded Onion Rings (750G) £1.00 N/A
1x Ariel Washing Liquid 40 Washes (2LT) £9.98 £6.00:eek:
1x ASDA Fresh British Double Cream (300ML) £0.84 £0.84
1x ASDA Grower's Selection British Carrots (1KG) £0.57 N/A
1x Kellogg's Rice Krispies (510G) £2.00 £2.00
1x ASDA Grower's Selection Strawberries (300G) £2.00 N/A
1x ASDA Grower's Selection White Mushrooms (250G) £0.50 N/A
1x Young's Seafood Stick Cocktail (140G) £1.00 N/A
1x Bisto Gravy Granules (300G) £1.50 £2.20
1x Birds Raspberry Trifle Flavour Mix (144G) £1.49 £1.47
1x Homepride Mildly Spiced Curry Sauce (500G) £1.00 £1.55
1x ASDA Extra Special Baby Courgettes (160G) £1.00 N/A
1x ASDA Grower's Selection Stringless Beans (200G) £1.00 N/A
1x Whitby Whole Scampi (225G) £2.50 N/A
1x ASDA Garlic & Herb Flatbread (245G) £1.00 £1.39
1x Comfort Creations Strawberry & Lily Fabric Conditioner 33 Wash (1.16L) £1.75 £2.00
0.75x ASDA Loose White Baking Potatoes (PER KG) £0.75 £0.90
1x ASDA Grower's Selection Loose Orange Pepper (EACH) £0.50 £0.60
0.8x ASDA Loose Swede (PER KG) £0.78 N/A
2x ASDA Grower's Selection Maris Piper Potatoes (2.5KG) £4.00 £4.50
2x ASDA Fresh Milk Whole (4PT) £1.78 £2.00
Comparison total (compared products only) £41.54 £47.19
cheaper +£5.65
A v M
What a mix up.Feel my pain.0 -
Afternoon everyone.
Its soooo cold here in north wales, but at leadt its dry.0 -
What's this one? (BC on receipt is ...288713 - I assume it's Disney Frozen due to the description as "Pasta DF".)
They may have had the right idea (not that they ever had any idea:rotfl:) buying just one instead of going for A's still expensive 3 for £1.50 mbuy - works out at 37.5p each which is more expensive than 35p individual Sains. price at the moment - but seem to have got one that isn't comparing against S:
1x Crosse & Blackwell 4 Kids Pasta Shapes in Tomato Sauce (213G) £0.45 N/A0 -
Savvybuyer I can see you understand the complexities of buying apples :j
Yes I think its the number in a bag that is important esp if you go through a lot - say 20 a week in my case but if you buy all 20 at once will they fit in the fridge and stay crisp all week. If you buy say two bags of 10 and then go again for another set in the middle of the week will they be the same size, shape, crispness and price you bought previously?
Zzzzzzzzzzz.......
:oYes, thank you for that mhoc!:T:rotfl::rotfl:
I think 20 might last - I've had four packs of 6 each lasting for quite a while before (those 'Jazz' ones that were glitched - now, they were a good price:D). I don't think you really need to buy all packs at once though - the Super6 with them has only just started, so maybe only need to get an extra apples pack, in case nowhere else is then on offer, right at the end of the current Super6 in a couple of weeks?
Middle of the week should be fine - T's offer on Sweet Tangy was due to continue for another week last week - so no rush back then - and they seem to be having one 69p pack each week and moving from one to another once one of their offers ends. Oranges in Aldi (also at 59p) may be good at the moment too. You only need one pack for the week!
EDIT: If you're getting through 20 apples a week:eek: - sorry I was just seeing my own position:o:rotfl: - I need different packs of different types of apples, not all the same - I believe having two of the same one does not count as another one of your five a day?:think: - to last me through the week - but 20 apples - the packs should all last at least a week (if kept in the fridge)! You'll be fine, if buying 20 apples, to have them all last a week IMO.0 -
Sarahdol75 wrote: »Afternoon everyone.
Its soooo cold here in north wales, but at leadt its dry.
Don't talk to soon after a lovely dry day its starting to rain lightly and wind picking up and heading your wayand your right very very cold
0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.4K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.4K Work, Benefits & Business
- 599.6K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards