📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Several smaller packs cheaper than larger pack

Options
2

Comments

  • glider3560
    glider3560 Posts: 4,115 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    Another one spotted in a local (independent) store.

    Pepsi Max 2l Pack of 4 = £4.99
    Pepsi Max 2l = £1.10 each

    Suppose you pay the extra for the plastic shrink wrap over the multipack....

    (Can't just blame the large supermarkets, everyone's at it)
  • tomvox
    tomvox Posts: 193 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Name Dropper
    My local Asda has been offering (for a few weeks now):


    500g Lurpak Spreadable £3.20 each or 2 for £5
    1Kg Lurpak Spreadable £6.20


    Needless to say for the last couple of nights I have seen lots of 1Kg packs in the 'Reduced For quick sale' bay. You would think that someone is capable of putting 2 and 2 together (although judging by their pricing maybe not!!)
  • A bit off topic but my local Morrisons are even crazier. They mark down products which are on special offer and reaching their use by date to more expensive than they are when not marked down. The saving must be calculated as a percentage of the original price.
  • robin58
    robin58 Posts: 2,802 Forumite
    sharond101 wrote: »
    A bit off topic but my local Morrisons are even crazier. They mark down products which are on special offer and reaching their use by date to more expensive than they are when not marked down. The saving must be calculated as a percentage of the original price.
    That could explain some of the weird pricing I have seen in the reduced aisle in Sainsburys where I seen a few pence off an item.
    The more I live, the more I learn.
    The more I learn, the more I grow.
    The more I grow, the more I see.
    The more I see, the more I know.
    The more I know, the more I see,
    How little I know.!! ;)
  • robin58
    robin58 Posts: 2,802 Forumite
    stephen77 wrote: »
    It happens in many supermarkets on a variety of products from foods to washing powders.


    I often look at price per kg as my guide.


    As above it can be often cheaper to make smaller packs as the manufacturer is geared up to that portion size.

    I would do that but Sainsburys love to do pricing in Kg and 100gram comparisons which are a pain in the ar e if the batteries in my fingers have run down.:rotfl:
    The more I live, the more I learn.
    The more I learn, the more I grow.
    The more I grow, the more I see.
    The more I see, the more I know.
    The more I know, the more I see,
    How little I know.!! ;)
  • robin58 wrote: »
    I would do that but Sainsburys love to do pricing in Kg and 100gram comparisons which are a pain in the ar e if the batteries in my fingers have run down.:rotfl:


    All you need to do is move the decimal place if you are dealing with multiples of 10.

    £5.00 per kg = £0.50 per 100g = £0.05 per g

    No pain and barely any brain power required.
    Common sense?...There's nothing common about sense!
  • 20aday
    20aday Posts: 2,610 Forumite
    Ninth Anniversary 1,000 Posts Combo Breaker PPI Party Pooper
    Although I don't eat as much chocolate as I used to do if I do purchase any nowadays I always go by the shelf edge label where possible.

    I've seen it in my local Co-Op too.
    It's not your credit score that counts, it's your credit history. Any replies are my own personal opinion and not a representation of my employer.
  • teddysmum
    teddysmum Posts: 9,521 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    They do try to baffle us with the price per labelling, though; some items , like bananas being per kg on one choice and per fruit on another/ 3 for the price of 2 labels on small sizes, but the price per unit is based on the full price, so more difficult to compare to other sizes offered, as a calculation of two thirds is required.
  • stephen77
    stephen77 Posts: 10,342 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper
    Price per unit rather than per kg does have some uses.

    Some people find it more helpful than price per kg. Though its not good for comparing against price per kg.

    I find ice cream the worst as they measure it on volume, even though when bought its solid.
  • stephen77 wrote: »
    I find ice cream the worst as they measure it on volume, even though when bought its solid.

    solid things have volume....
    2021 GC £1365.71/ £2400
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.2K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.3K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.6K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.