Bananas over priced at Asda?

140 Posts

Saw this online somewhere earlier in the week.
The bagged and priced bananas in supermarkets are overpriced :eek: Think the SM in question was Asda, it is also the same in Morrisons. Was going to buy a bag of 9 for £1.50 but chose 10 loose bananas for 98p.
Might not be new to some but is for me and something I'll be doing in future, plus I can buy them in differeing colours.
The bagged and priced bananas in supermarkets are overpriced :eek: Think the SM in question was Asda, it is also the same in Morrisons. Was going to buy a bag of 9 for £1.50 but chose 10 loose bananas for 98p.
Might not be new to some but is for me and something I'll be doing in future, plus I can buy them in differeing colours.
0
This discussion has been closed.
Latest MSE News and Guides
Replies
Although not a very reliable way to do it (as supermarkets can often lie) if you look just below the price label on the supermarket shelf you will see the price per kilo or per 100grams, you can then use this to compare to what the price is loose per kilo (or do the maths to convert to grams).
E.g, a box of mushrooms is 250g and costs £1 which means that your paying £4 per kilo of mushrooms (the label should tell you this in the small print). If you look at the loose price it's normally around £2.70 per kilo, thus saving you 32p buy buying the same amount loose. Over time it does add up, especially if you do this with all fresh fruit and veg though always double check just in case a special offer or reduced price bucks the trend (it rarely does though).
An even better way to save even more is to either shop at market stalls or to buy at reduced prices if you know your going to use the product within the day/few days following.
If something is packaged they need to add in the cost of that, plus any labour/machinery/time costs added by packaging them.
Supermarkets rely on people not paying attention, or not understanding what is going on.
Onions are usually a good example - most supermarkets sell 3 brown onions in a net for £1 ish? Buy them separately and it'll usually cost about 30-40p, yet I regularly see people chucking the netted 3 in their trolleys without a second thought.
All these little savings add up!
Individual onions are 58p per kilo! Granted that is a special offer but they are usually about 70p/80p a kilo.
I find it crazy that people ignore this:eek:
I pointed it out to a lady in a supermarket once and she looked at me like I was mental:rotfl:
Apparently not it would seem!