PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The Feed 2 for As Little As Poss Challenge!

Options
168101112

Comments

  • Cazzdevil
    Cazzdevil Posts: 1,054 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    always take into account days when you'll be knackered or back home late
    OH and I go mountain biking on a Tuesday and always get back late (10pm if not later!), it's so tempting to get fish & chips or a pizza on the way home when in fact it's just as quick to boil up some pasta and stick a dollop of pesto in it which is both cheaper and healthier!
  • jacshill
    jacshill Posts: 5 Forumite
    pies! you can hide anything i them. i make a big batch of shortcrust pastry (flour, butter, water) and freeze it in portions. doesn't take long to defrost either. Have started stretching out my chicken too. up to 3 meals from one chook. roast breast, chicken pie with legs/thighs, chicken and vege soup cooked with bones for flavour. (Take bones out before serving!) i'm desperately trying to reduce grocery bill. From £50/week, after all there's only the 2 of us! but we're both very active and sooo hungry!!!
  • Estimator1
    Estimator1 Posts: 21 Forumite
    This is an old one, that my grandma used to make for her many grandchildren:
    1 packet soup/broth mix (basically mixed lentils, barley, & split peas) -(50p)
    2 stock cubes - (10p)
    1 onion (10p)
    2 sticks celery (5p)
    3 carrots (10p)
    Water
    As much/little minced beef as you like (50p - £2.00) (or soya)
    Salt & pepper.

    Boil everything up together for about 40 mins, until all the pulses are soft.
    Maybe add a few extra spices/15p tinned tomatoes/worcestershire sauce to taste?

    Serves at least 4.

    So it can cost between 35p and 70p per meal.
    So go mad and add a little grated cheese on top!


    It's a nice meal on a winter's night with crusty bread, and you can re-heat it (store in the fridge though)
  • Tiger_greeneyes
    Tiger_greeneyes Posts: 1,401 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Photogenic
    I've recently found a shop that sells all sorts of spices and bits and pieces - lots of the local restaurants get their supplies from there.

    We bought a 20kg sack of basmati rice (the really nice stuff) for £15. We like good sized portions so 2/3 of a mug of uncooked rice is all we need for the two of us. I prefer rice to potatoes and pasta and the bag will last us at least six months!

    My pasta sauces are basically a tin of chopped tomatoes for 15p, an onion 10p and garlic and ginger (I bought a large tub of fresh garlic and ginger in a paste for £3.75 from the same shop) - the two teaspoons I used can't have cost more than 10p, and some oregano - 5p max. Fry the onion for 5 mins, add the garlic and ginger and the oregano. If you like, you can add left over peppers/mushrooms/kidney beans - the list is endless. Sometimes I pop in a tin of tuna. It's a tasty meal and costs pennies per portion.

    Tortilla is good to make - you can use your left over veg. Chuck it all in a frying pan and heat through. Then add an omelette mixture (eggs and milk) and cook slowly. Finish off under a grill or in the oven (if you pan is oven proof). Serve with salad or garlic bread.

    My favourite cheap lunch is a tin of beans on toast!
  • lynzpower
    lynzpower Posts: 25,311 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    tonight Im doing a pie, potatoes & veg

    hALF a pack of puff pastry from farmfoods 30p
    onion -5p
    handful of on-way-out value mushrooms 10p
    gravy made with comptons/flour/2 stock cubes 10p
    1/3 pack turkey chunks from tescos 1.00
    4 potatoes - value bag 20p
    value carrots ( loads) 20p

    DONE- 1.95

    Not the cheapest, but not bad either. As long as we eat our main meal under 1.00 a portion,im happy with that :)
    :beer: Well aint funny how its the little things in life that mean the most? Not where you live, the car you drive or the price tag on your clothes.
    Theres no dollar sign on piece of mind
    This Ive come to know...
    So if you agree have a drink with me, raise your glasses for a toast :beer:
  • Gorwel
    Gorwel Posts: 21 Forumite
    Here's our favourite cheapy dessert. I cube and freeze stale bread and then make a bread pudding.

    Boil about 4oz dried fruit in a little fruit squash or juice for 2-3mins
    Pour over cubed bread in a piedish. Add chopped (stale) eating apple or pear.
    Add quarter pint milk.
    Top with demerara sugar and bake at Gas 6 for 15 mins till top of bread is crispy and brown and liquid absorbed.

    This is good for husband's low cholesterol diet if skimmed milk and wholemeal bread are used!!!
  • B****y Hell how do you only spend £50 per week? for 3 of us I spend over £300 sometimes £400. My kids love fruit I must spend £150 per week on fruit alone.I would like to know your secret

    Freya
  • Penny-Pincher!!
    Penny-Pincher!! Posts: 8,325 Forumite
    Boomdocker wrote: »
    Is this lamb OK PP? I have seen you refer to this before and might give it a try myself next time I go to Aldi.

    Its perfectly fine and can be cooked from frozen.

    PP
    xx
    To repeat what others have said, requires education, to challenge it,
    requires brains!
    FEB GC/DIESEL £200/4 WEEKS
  • kiwi88_2
    kiwi88_2 Posts: 513 Forumite
    Hi Peeps

    Tuna,Bean Pasta

    All measurements & costs are approx to the best of my fuddled brain :rotfl:

    Pasta (3kg @ £1) 8oz used 8p
    Tin value beans 17p
    Tins value tuna 3@29p = 87p
    Tin sweetcorn 16p
    White sauce - butter 6p
    flour 1p
    milk 7p
    value cheese (mature) 5p
    Total £1.47

    Makes 5/6 medium portions so 29/24p each portion

    Add a portion each of frozen peas and value carrots on the side @ 20p each = 40p

    Total per portion 44p
    MFiT Member No 85
    :money: Martin says NO :money:
  • Penelope_Penguin
    Penelope_Penguin Posts: 17,242 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Combo Breaker I've been Money Tipped!
    B****y Hell how do you only spend £50 per week? for 3 of us I spend over £300 sometimes £400. My kids love fruit I must spend £150 per week on fruit alone.I would like to know your secret

    Freya
    Never :eek: :eek: :eek: :eek: You might like to post what you spend your money on, and then someone will be able to advise.

    I don't usually economise on food, but rarely spend more than £100 per week for 4, including lots of fruit and veg.

    Penny. x
    :rudolf: Sheep, pigs, hens and bees on our Teesdale smallholding :rudolf:
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244K Work, Benefits & Business
  • 598.9K Mortgages, Homes & Bills
  • 176.9K Life & Family
  • 257.3K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.