PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

tonight....

Options
24

Comments

  • filigree_2
    filigree_2 Posts: 1,025 Forumite
    I already mentioned my trusty popcorn machine on the Gadgets thread. Mine was a present so it cost nothing, but since they usually cost less than £15 it would pay for itself if you eat lots of popcorn like I do.

    The popcorn kernels appear all over the place, even in several places in one supermarket. I find them with the lentils, in the West Indian section (Dunn River brand), the Greek section (Cypressa brand) and the crisps aisle. The price difference is usually only pennies though.

    I have had loads of success taking the popcorn maker to PTA fundraising events. The excitement of watching the corn pop keeps the kids amused and there are usually queues waiting to buy the stuff. Because it's so cheap we make a HUGE profit margin on the sales!
  • Have used the oil/pan method for years but got a ducky last year and it is better popcorn and so healthy...until half the sugar bowl disappears on it! I bought some butter coating powder in US last year yum yum!!:)
  • tiff
    tiff Posts: 6,608 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker Savvy Shopper!
    filigree wrote:
    I already mentioned my trusty popcorn machine on the Gadgets thread. Mine was a present so it cost nothing, but since they usually cost less than £15 it would pay for itself if you eat lots of popcorn like I do.

    The popcorn kernels appear all over the place, even in several places in one supermarket. I find them with the lentils, in the West Indian section (Dunn River brand), the Greek section (Cypressa brand) and the crisps aisle. The price difference is usually only pennies though.

    I have had loads of success taking the popcorn maker to PTA fundraising events. The excitement of watching the corn pop keeps the kids amused and there are usually queues waiting to buy the stuff. Because it's so cheap we make a HUGE profit margin on the sales!

    I was in Holland and Barrett today, their popcorn kernels are 99p for a 1kg bag at the moment, on special offer. I bought a bag and remembered this thread. I love the idea of selling them at PTA events, our PTA always sets up a very large stall of sweets which annoys me really so I might tactfully suggest eventually giving up the sweets and doing popcorn instead. Thanks for the idea. :)
    “A budget is telling your money where to go instead of wondering where it went.” - Dave Ramsey
  • lynzpower
    lynzpower Posts: 25,311 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    Hi there
    wanting to pop some corn in pan

    Do I melt butter or oil in it?

    How much do I put in for adequate amount for 2 hungry people watching the final of apprentice?
    :beer: Well aint funny how its the little things in life that mean the most? Not where you live, the car you drive or the price tag on your clothes.
    Theres no dollar sign on piece of mind
    This Ive come to know...
    So if you agree have a drink with me, raise your glasses for a toast :beer:
  • Gingham_Ribbon
    Gingham_Ribbon Posts: 31,520 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    I heat up about a tablespoon of sunflower oil, throw in a random amount, put the lid on and stand back. It keeps well in a tub so I don't mind if I do too much.

    (As long as the stuff you keep doesn't have sauce on it. In which case, it goes soggy!)

    It really does make a huge amount so go easy and use the biggest pan you can!
    May all your dots fall silently to the ground.
  • Pink.
    Pink. Posts: 17,650 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    Hi linzpower,

    Oil works ok, but butter definitely gives a better flavour.

    Pink
  • Kazonline
    Kazonline Posts: 1,472 Forumite
    1 tsp oil (I use corn)
    2 heaped tbsp Corn

    LARGE PAN (I use pressure cooker)

    KAz
    January '06 Grocery Challenge (4th - 31st) £320.
    Week 1 - £73.99 Week 2 £5.10 (so far :p )
    Someone burst my bubble and I lost the plot so no idea what I spent now... :(I will try to work it out.
    Other Jan :- Petrol £20.41, Clothes £8.50, House £3.
  • Gingham_Ribbon
    Gingham_Ribbon Posts: 31,520 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    Hmm. I'm off to try it out with butter.
    May all your dots fall silently to the ground.
  • henhog
    henhog Posts: 2,786 Forumite
    You can use icing sugar to make it sweet - but watch out as it gets very hot! You add it to the pan at the end when your pop corn has popped! :D
    BTW - can't wait for Apprentice final - love the Brummie but think the blonde will win!! :D
  • comping_cat
    comping_cat Posts: 24,006 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker Mortgage-free Glee!
    I normally use oil (similar to kazonline) and then melt some butter in the microwave and pour it over the popped corn!!! Sprinkle on sugar and its lovely!!!!!
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.1K Banking & Borrowing
  • 253.1K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.4K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.