We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
How to eat for £10 a week
Options
Comments
-
Get the flavoured one as the unflavoured is a bit anemic. My DD's friend came to tea and I did spegetti bol, she told her mom it was better than hers!
My kids only get this type of mince as I'm veggie, but they don't mind - its a shock for them when they have it with proper mince.0 -
Does ASDA/Tescos do a similar product bommer ? It's just I rarely venture into town which is where the nearest H&B isOne day I might be more organised...........
GC: £200
Slinkies target 2018 - another 70lb off (half way to what the NHS says) so far 25lb0 -
OK the ten quid challenge, some suggestions.
Big bag of porridge for week, cheapest possible, cook using water. Soak it overnight and cook it in the morning and it gets kind of creamy anyway. Breakfasts - can serve with jam or sugar if you have any, if not then go Scottish with salt.
Lunch could be toast with a can of baked beans one day, fried eggs another day, boiled eggs on third day, spaghetti hoops fourth day, jam another day (if any already in cupboard), baked beans sixth day and eggs on seventh day. Lunches done.
If you need to take a packed lunch to work, then you're looking at sarnies with cheap fillings...hard boiled eggs, or a small amount of cheap cheese made to last the week, or peanut butter or jam providing you've already got some open.
Half lb of lentils, half an onion and some spices - make a dahl and serve with rice. Dinner 1.
Left over rice, fried with half an onion, with omelette. Dinner 2.
Baked potatoes - with the cheapest tin of tuna. Dinner 3
Cheap pasta with cheapest tin of plum tomatoes, one onion, and herbs and preferably garlic - no cheese, cos that's over budget. Dinner 4
Rest of lentils, souped up with whatever is going cheap at the veg shop - this time, turn it into soup with your herbs and spices- Dinner 5
Pancakes, cheap flour, eggs, no budget for bacon or cheese, s
serve with lemon and sugar or jam. Sweet dinner for a change - dinner 6
Baked spuds, cheapest cottage cheese. Dinner 7.
Value apples at 33p a big bag at tesco's - snacks
this is as cheap as I can think without being utterly dreary, and assumes you work so nothing too labour intensive - I'm sure there'll be other posters on here to take up the challenge.0 -
Quasar wrote:Netto sell spaghetti at 16p per 500g = 38p per 1 kg.
I have to say that eating some fresh vegetables is essential for health. Learn to sprout beans. I buy cheap chick peas, sold in large bags at my local Asian/Middle Eastern food shop. They are easy to sprout the the resulting small leaves are rich in vitamins and other nutrients.
I also sprout mung beans but let them grow until they have a little double leaf, about 1 inch in length each, then cut them low on the stem and cook them as greens. Very delicate and healthy, as they contain beta carotene, chlorophyll and other essential nutrients.
I believe we must always take our health into account when planning low cost meals.
Do you sprout the mung beans you can buy in the supermarket? I have seen packs of them in the pulses section but thought you had to get special ones for sprouting.
Also I had a disaster when I tried sprouting H&B beans and alfafa (separately). I kept them in a cupboard which is on an outside wall and they may have been too cold, they took much longer to sprout than they should have and then they started going brown. I did the rinsing etc.
Any ideas?0 -
No sorry not found this type in either Asda or Tesco, I'm the same so I normally buy a couple of bags, at a time and just rehydrate about 3oz at a time which is enough for 4 people. The recipes I use are ones from an old Rosemary Connelly book so are good if you want to loose weight as well as save money.0
-
bommer wrote:I would go with one bag of savory flavoured soya from Holland & Barratt 375g. Add boiling water and you have enough for at least 4 different meals each of which would feed 4/5 people - cottage pie, spegetti bol, chilli, curry and all for only £1.28
Sainsbury's dried soya mince is about 53p for 200g which reconstitutes to 800g, it's not flavoured but works well as spag bol, chilli, curry etc. Or mix half and half with real mince.0 -
sardine pate=
1 tin of sardines from asda 18p
1 slice of bread crumbed.
Blend the 2 together. If you like it wetter add water or margarine.
Marg makes it nicer but will cost a little more.
enough for 12 sandwiches (12 slices of bread to make then halved).
You can do this in a bowl with a fork if you dont have a blender.0 -
astonsmummy wrote:cor i'd hate to be in ur house after 3 egg meals lol
£1 bag of pasta from asda think it's 1kg there are many chaep things to add to this. My bag lssts me ages!
Have a shop around for pasta...as in a local store over here you can get 1kg for 72p!Fluttering about an inch off the ground, I may fly properly one day and soar in the clouds!
SPC2 #571 - trying to get as much as possible0 -
asda & tesco have 3kg of pasta for £1 just now. I've several bags stored in the garage - can't go wrong ! I do try to get lots fruit & veg, organic fruit is cheaper than it used to be in asda & tescos. Tesco value maltloaf is lovely & OH like asda smartprice chocolate ! Mind you my christmas food shopping list looks a little scary, & definitely not £10 a week !!!!!0
-
I have complete admiration - I could not do it!
Did I miss how many this was to feed? There are 4 adults and one child in our house + 2 dogs and 2 cats also one hamster.
I can rarely get our weekly bill under £150 per week. I do get lots of high protein foods for DS as he is body building and goes through about 3lb of steak and 3lb of chicken breasts and so much turkey that I can't possibly calculate it. We rarely eat ready made meals as I don't go out to work so mostly made from scratch. I suppose the animals probably cost £10 a week on their own.
LouiseNobody is perfect - not even me.0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 598.9K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.3K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards