📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

'How much is your weekly shop?' poll results discussion

Options
Former_MSE_Lawrence
Former_MSE_Lawrence Posts: 975 Forumite
edited 7 September 2009 at 3:24PM in MoneySaving polls
Poll between 01-07 September 2009:

How much is your weekly grocery shop?

Do you follow the science of economy or the art of gastronomy? How much is your weekly shop (or if you don’t do it by the week then the equivalent).

How much do you spend on your weekly grocery shop?

A. Under £10 per person - 2% (243 votes)
B. £10 - £19 per person - 15% (1971 votes)
C. £20 - £29 per person - 31% (4075 votes)
D. £30 - £39 per person - 21% (2817 votes)
E. £40 - £49 per person - 12% (1598 votes)
F. £50 - £74 per person - 10% (1344 votes)
G. £75 - £99 per person - 4% (551 votes)
H. £100 - £150 per person - 2% (310 votes)
I. Over £150 per person - 1% (96 votes)
J. Absolutely no idea - 2% (325 votes)

This vote has closed, but you can still click 'post reply' to discuss below. Thanks :)

[threadbanner]box[/threadbanner]
«1345678

Comments

  • When I was at uni, I budgeted £25 a week for shopping and normally spent about £15 a week - sometimes less if I'd stocked up the week before, sometimes a touch more if it was my turn to get supplies like washing up liquid or loo roll.
    "A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge." - Tyrion Lannister
    Married my best friend 1st November 2014
    Loose = the opposite of tight (eg "These trousers feel a little loose")
    Lose = the opposite of find/gain (eg "I'm going to lose weight this year")
  • suiko
    suiko Posts: 290 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Combo Breaker
    Pity there's no option for "absolutely no idea".
  • Gavin83
    Gavin83 Posts: 8,757 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper
    Generally spend about £30-£35 per week, taking everything into account. I don't generally budget much though and happily buy the more expensive food.
  • MSE_Martin
    MSE_Martin Posts: 8,272 Money Saving Expert
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    suiko wrote: »
    Pity there's no option for "absolutely no idea".


    We'll add that in
    Martin Lewis, Money Saving Expert.
    Please note, answers don't constitute financial advice, it is based on generalised journalistic research. Always ensure any decision is made with regards to your own individual circumstance.
    Don't miss out on urgent MoneySaving, get my weekly e-mail at www.moneysavingexpert.com/tips.
    Debt-Free Wannabee Official Nerd Club: (Honorary) Members number 000
  • savemoney
    savemoney Posts: 18,125 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts
    Around £70-£90 it varies depending on offers for a family of 4, 2 older kids
  • suiko wrote: »
    Pity there's no option for "absolutely no idea".

    There is now! :)
  • About £50-60 a week for family of 2 adults and 2 teens. (I work on about £260 a month including toiletries, cleaning supplies, laundry stuff etc).

    It's only a game
    ~*~*~ We're only here to dream ~*~*~
  • Do you follow the science of economy or the art of gastronomy? How much is your weekly shop (or if you don’t do it by the week then the equivalent).

    Are the two necessarily mutually exclusive?:confused:

    It's only a game
    ~*~*~ We're only here to dream ~*~*~
  • teddyco
    teddyco Posts: 397 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    edited 3 September 2009 at 9:14AM
    My wife and I were spending a lot on groceries and buying many brands that we didn't need - also making quick stops at Waitrose and sometimes getting more than we needed - but I took Martin's advice and purchased more generic brands and saved a bundle. I didn't like the flavor of ASDA's generic tea bags and went back to PG Tips, but I have moved away from being brand loyal and am more price conscious now.
  • A and B.

    When times are very rough, I spend very little as I've stockpiled loads of pasta, rice, porridge, etc back when I wasn't as skint, so that if I ever get desparate, I can keep myself going without spending money.

    If I have money, I buy fresh fruit and veg, and my weakness for cola is indulged and as its the one item where brand matters; MUST be Diet Coke/Diet Pepsi/Coke Zero/Pepsi Max, it can cost more, although now I live 1 minutes walk from a Lidl, it's cheaper: 50p a 2l bottle/£1 a 6-can pack. :) I am used to being frugal so don't really spend more than this ever, unless I'm buying a bottle of sprit, which then lasts up to a year as I don't drink very often these days.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.1K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.4K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.