We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
'How much is your weekly shop?' poll results discussion
Options

Former_MSE_Lawrence
Posts: 975 Forumite
Poll between 01-07 September 2009:
How much is your weekly grocery shop?
Do you follow the science of economy or the art of gastronomy? How much is your weekly shop (or if you don’t do it by the week then the equivalent).
How much do you spend on your weekly grocery shop?
A. Under £10 per person - 2% (243 votes)
B. £10 - £19 per person - 15% (1971 votes)
C. £20 - £29 per person - 31% (4075 votes)
D. £30 - £39 per person - 21% (2817 votes)
E. £40 - £49 per person - 12% (1598 votes)
F. £50 - £74 per person - 10% (1344 votes)
G. £75 - £99 per person - 4% (551 votes)
H. £100 - £150 per person - 2% (310 votes)
I. Over £150 per person - 1% (96 votes)
J. Absolutely no idea - 2% (325 votes)
This vote has closed, but you can still click 'post reply' to discuss below. Thanks
[threadbanner]box[/threadbanner]
How much is your weekly grocery shop?
Do you follow the science of economy or the art of gastronomy? How much is your weekly shop (or if you don’t do it by the week then the equivalent).
How much do you spend on your weekly grocery shop?
A. Under £10 per person - 2% (243 votes)
B. £10 - £19 per person - 15% (1971 votes)
C. £20 - £29 per person - 31% (4075 votes)
D. £30 - £39 per person - 21% (2817 votes)
E. £40 - £49 per person - 12% (1598 votes)
F. £50 - £74 per person - 10% (1344 votes)
G. £75 - £99 per person - 4% (551 votes)
H. £100 - £150 per person - 2% (310 votes)
I. Over £150 per person - 1% (96 votes)
J. Absolutely no idea - 2% (325 votes)
This vote has closed, but you can still click 'post reply' to discuss below. Thanks

[threadbanner]box[/threadbanner]
0
Comments
-
When I was at uni, I budgeted £25 a week for shopping and normally spent about £15 a week - sometimes less if I'd stocked up the week before, sometimes a touch more if it was my turn to get supplies like washing up liquid or loo roll."A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge." - Tyrion LannisterMarried my best friend 1st November 2014Loose = the opposite of tight (eg "These trousers feel a little loose")Lose = the opposite of find/gain (eg "I'm going to lose weight this year")0
-
Pity there's no option for "absolutely no idea".0
-
Generally spend about £30-£35 per week, taking everything into account. I don't generally budget much though and happily buy the more expensive food.0
-
Martin Lewis, Money Saving Expert.
Please note, answers don't constitute financial advice, it is based on generalised journalistic research. Always ensure any decision is made with regards to your own individual circumstance.Don't miss out on urgent MoneySaving, get my weekly e-mail at www.moneysavingexpert.com/tips.Debt-Free Wannabee Official Nerd Club: (Honorary) Members number 0000 -
Around £70-£90 it varies depending on offers for a family of 4, 2 older kids0
-
-
About £50-60 a week for family of 2 adults and 2 teens. (I work on about £260 a month including toiletries, cleaning supplies, laundry stuff etc).
It's only a game
~*~*~ We're only here to dream ~*~*~0 -
MSE_Lawrence wrote: »Do you follow the science of economy or the art of gastronomy? How much is your weekly shop (or if you don’t do it by the week then the equivalent).
Are the two necessarily mutually exclusive?
It's only a game
~*~*~ We're only here to dream ~*~*~0 -
My wife and I were spending a lot on groceries and buying many brands that we didn't need - also making quick stops at Waitrose and sometimes getting more than we needed - but I took Martin's advice and purchased more generic brands and saved a bundle. I didn't like the flavor of ASDA's generic tea bags and went back to PG Tips, but I have moved away from being brand loyal and am more price conscious now.0
-
A and B.
When times are very rough, I spend very little as I've stockpiled loads of pasta, rice, porridge, etc back when I wasn't as skint, so that if I ever get desparate, I can keep myself going without spending money.
If I have money, I buy fresh fruit and veg, and my weakness for cola is indulged and as its the one item where brand matters; MUST be Diet Coke/Diet Pepsi/Coke Zero/Pepsi Max, it can cost more, although now I live 1 minutes walk from a Lidl, it's cheaper: 50p a 2l bottle/£1 a 6-can pack.I am used to being frugal so don't really spend more than this ever, unless I'm buying a bottle of sprit, which then lasts up to a year as I don't drink very often these days.
0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.1K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.4K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards