We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Economy Gastronomy - new budget cookery programme; BBC
Comments
-
you'll love it, it's one of natures finest delights (when spread on warm fruit scones that are dripping with strawberry jam *drooooooooooooools* )Nonny mouse and Proud!!
Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!!
Debtfightingdivaextraordinaire!!!!
Amor et metus. Lac? Sugar? Quisque massa vel duo? (stolen from a lovely forumite!)0 -
sunshinesheli wrote: »Oh, and I forgot to say, that Economy Gastronomy is laughable! The budgets they set them a week are higher than what some people on here spend a month!!!!0
-
debtmuncher wrote: »getting nervous! its the butter comment thats put me off but i will buy it today in honour of mse posters:p
I've never used butter by choice - even my Mum had to buy margarine for me as soon as I was old enough to voice an opinion(And, dare I say, I've asked for margarine instead of the butter curls in restaurants too!)
Cheryl0 -
Depends where & when you buy it. I stocked up on the individually wrapped frozen ones from Mr T when the bags of 8 were £5 - so 62.5p each, which is cheaper than using the whole one and no need to have it 3 or 4 times in a week
You wouldn't have to eat it all at the same time, you could freeze it. I think they're just using one bedrock (cos I know how you all like that so much) ingredient because all they've got is one week with the family.
I still agree that it's both economy and gastronomy0 -
i think they are cheating again...bending the rules...the choccie fondant recipe isnt in the book :mad: in fact i cant find the main course either.Wins: 2008: £606.10 2009: £806.24 2010: £713.47 2011: 328.320
-
& I would like to make mine, but I don't want a BM to end up cluttering up space unused.
Also SW is NOT bread friendly & we need to "step away from the bread":o
I would consider their 2 adult 5 child family about double my 3 adult family & the only week I spend £200 is Xmas week. I don't shop to a budget I buy premium stuff (good food is our entertainment & weakness & our little luxury) & I just couldn't imagine spending £200 a week, every week.
ETA I'm puzzled, I looked up your bakeries, one is in London, one is based around the south coast. Do you go 60 miles for your bread or run two homes?
If you're a bread gourmand then surely the only way is to make your own and know what goes into it?
It may be 5 children but have you seen how much teenagers can eat?
It's things that you don't consider that add up, packets of crisps, chocolate bars, pre packed slices of cake, whole food nuts, raisins etc, they all add up really quickly.
I commute to work in London, is that so strange? I buy bread leaving work from one and at the weekends from the other.0 -
blueberrypie wrote: »It's not just for thrifty shoppers - it's for whoever wants it. If someone spends £300 a week on food for a couple but happens to like Tesco's Value Chocolate Pudding or whatever, they can buy it. Maybe the people in the programme happened to like that particular kind of bread, or maybe one of their kids likes it, or maybe it's the kind of bread Granny likes for her toast in the mornings when she comes to stay, or maybe...
It sounds like you're just surprised that someone who spends a lot would *also* have something from the low-cost ranges - but people buy all sorts of interesting (and maybe odd) combinations of things. I've a friend whose weekly (well, more than weekly really) grocery-shop is about 50% organic, free-range everything, and about 50% chocolate biscuits and junk-food. It doesn't make sense to me, but Tesco certainly isn't refusing to let her buy both at the same time ;-)
No, I'm surprised that people who spend such an excessive amount (& I think it can safely be called excessive) ever even sample or pick up anything from the basics range.0 -
No, I'm surprised that people who spend such an excessive amount (& I think it can safely be called excessive) ever even sample or pick up anything from the basics range.
lol i saw the bread at the bottom of hte freezer and just htought "Oh there is the sliced bread, impressed they freezed some"!! never once noticed the brand of anything!! you must have been sitting very close to the tv with a magnifying glass :rotfl::p0 -
-
If you're a bread gourmand then surely the only way is to make your own and know what goes into it?
It may be 5 children but have you seen how much teenagers can eat?
It's things that you don't consider that add up, packets of crisps, chocolate bars, pre packed slices of cake, whole food nuts, raisins etc, they all add up really quickly.
I commute to work in London, is that so strange? I buy bread leaving work from one and at the weekends from the other.
I'm not very good with dough.
I wasn't being funny about the bakeries, after you took the time to post the links I had the manners to look at them (& see if they were anywhere near me). When they weren't but were so far apart I wouldn't if they delivered or something, but I couldn't figure it out, it puzzled me thats all, it wasn't a trick or sarky question.
Blimey OS is not very friendly today:eek:0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 350.5K Banking & Borrowing
- 252.9K Reduce Debt & Boost Income
- 453.3K Spending & Discounts
- 243.5K Work, Benefits & Business
- 598.2K Mortgages, Homes & Bills
- 176.7K Life & Family
- 256.7K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards