PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

Eat for £12 a week?

Options
1313234363746

Comments

  • Diane_239
    Diane_239 Posts: 266 Forumite
    i always check my shopping trolley on my supermarket.com.just do your shopping like you normally would on line and they check the prices against the supermarkets.ie Asda and Tesco.
    July 2008 Grocery Challenge.[£200/£200]
    Aug Grocery Challenge £200
  • bebebelle
    bebebelle Posts: 1,453 Forumite
    I spend £135 per month on food shopping for one person.What am I doing:eek:


    I have just read through the thread, and I am now hanging my head in absolute shame.In my defence,I am on a diet and eat loads of fruit and veg and a little lean meat. However I have got to do something about this. I really cant carry on spending this much ,when people can feed a family on £20 a week or less.

    Meal planning starts today!!
    I appreciate Each and Every win. I thank every comp poster from the bottom of my heart :A
  • RHYSDAD
    RHYSDAD Posts: 2,346 Forumite
    We live on around £75 per week. £30 is fuel for the damn car to get to work (but when we move i'll be cycling more) which leaves £45 for food/sundries etc. all other monthly bills are taken care of via DD so the £45 is just groceries/toiletries /cleaning products. There are 2 adults and two boys, 1 almost two and the baby who is nearly 5 months. Baby has about 1 1/2 boxes of Hipp Organic fromula so that's £7.50 gone and the two year old eats what we do apart from organic raisins and a couple of bags of milky buttons. That leaves us about £5 for food for 2 1/2 people per day for 1 week and we manage fine. Admittedly there isn't a lot left over but we eat our fruit and veg and get free range meat from our butcher friend at cost so that helps. I am baking more homemade bread, my wife makes gingerbread men for our toddler, some fairy buns and we batch cook. We had shepherds pie last night with extra carrots and broccoli and there was enough for two more portions which we've frozen and then that's another meal for later in the week and we do this on a rolling basis with all our main meals. You can buy your weekly shop for a lot less than you think and without compromising on healthy foods. we do not, by any measure, survive on oven chips, pizza and pies (except on Friday nights lol!!) or related junk. You CAN eat healthily for less than £2.50 per head per day, it just requires a bit more effort!!
    "Do not use a hatchet to remove a fly from your friend's forehead."

    Chinese Proverb


  • (does anyone have a nice easy recipe for fish cakes)?

    Hiya - fishcakes are one of my storecuboard staples. As an alternative to potatoes you can use breadcrumbs. For two people I use:

    1 x tin of salmon
    2 x slices of brown bread (made into breadcrumbs - if you haven't got a food processor you can wet the bread until it is moist and break them up that way)
    1 x egg

    Mix them all up, make into cakes (you get four good sized ones or 6 wee ones) then fry. Serve with a salad and some thai chilli sauce. yum...
  • freyasmum
    freyasmum Posts: 20,597 Forumite
    Part of the Furniture 10,000 Posts Name Dropper Photogenic
    Fabulous wrote: »
    (does anyone have a nice easy recipe for fish cakes)?

    Hiya - fishcakes are one of my storecuboard staples. As an alternative to potatoes you can use breadcrumbs. For two people I use:

    1 x tin of salmon
    2 x slices of brown bread (made into breadcrumbs - if you haven't got a food processor you can wet the bread until it is moist and break them up that way)
    1 x egg

    Mix them all up, make into cakes (you get four good sized ones or 6 wee ones) then fry. Serve with a salad and some thai chilli sauce. yum...
    Thank you, that's DD's dinner for tomorrow sorted now :T
  • thanks very much , i left that post ages ago! i will give them another go let you know how i get on
  • I feed me, 2 children 11 and 8 a dog on £53 every 6 weeks. £10 of that is dog food. I make absolutely everything I can from scratch unless it works out cheaper to buy them from the supermarket. I find bread is cheaper to buy than make but I suppose it depends on what kind of bread you like. We have breakfast, lunch and dinner and pudding every day. I make my own ice cream, cakes etc. Steamed puddings are a cheap and easy way of giving a pudding.

    Spending so little just comes naturally to me as I have never really had a lot of money to play with. In fact, the amount I spend seems like a lot to me!!!!

    Do you really spend £8 a week on food for three of you? Come on! Show me;)
  • Olliebeak
    Olliebeak Posts: 3,167 Forumite
    Do you really spend £8 a week on food for three of you? Come on! Show me;)


    snowmoonelk - I think you'll find black-saturn posted that comment back in 2006 - prices have rocketed since then. However she was managing very well indeed - think I'd slipped into 'Ready Meals' mode all that time ago - all well in the past nowadays :).
  • For the salmon fishcakes, morrisons have an offer on tinned salmon buy one get two free works out at 77p a tin.
  • Reverbe
    Reverbe Posts: 4,210 Forumite
    1,000 Posts Combo Breaker
    edited 2 February 2010 at 11:19AM
    £12 a week seems an absolute fortune to me. There is only me with a small appetite admittedly.I dont tend to eat breakfast but might occasionally have value porridge or toast- if going out to the football.

    Likewise dont tend to eat or even need lunch as not working so dont burn anything off.Will occasionaly have soup or leftovers.

    Dinner is a no dessert meal due to personal preferences. Tend to eat cheaply with whoppsies and leftover etc. No point buying meat as only me and it tends to come in huge quantities only(we dont have a butcher that sells anything other than multipacks :mad: )

    Would like to eat more fresh veg and more fruit but simply cannot afford it as they are so expensive.

    Don't eat cakes or biscuits etc which seems to be out of the norm on OS boards. Snacks are out as I am trying to lose weight. I would like to know how it can be done on £12 without processed foods as I do find fresh fruit and veg even value ones astronomical and on the times I would have a veg with my meal have had to find myself resorting to tinned for cost reasons.
    What Would Bill Buchanan Do?
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.1K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599.2K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.5K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.