We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Options
Comments
-
Around £1 most days.0
-
I make my own - so up to £10
-
DD's packed lunches - about 70p each
Mine - about £1 on lunch-box things
DH - anything up to about £7 per day - he buys it from Costa / Starbucks or bakers :mad:
If I'm lucky enough to win, I'm going to ask my DD2 (aged 15) to take over lunch-making as a pocket money job, and that will include making her Dad's! We'll save a fortune!!!!!0 -
I think i spend about on average £1 a day.
Sugar xxx"The journey of 1000 miles commenced with a single step"0 -
hope im not too late - i am at home at the mo with my 2 young children. we either have something like beans on toast or soup and bread - cant be more than 50p for us all as we share one tinMe, DD1 19, DS 17, DD2 14, Debt Free 04/18, Single Mum since 11/19
Debt £2547.60 / £2547.600 -
ohh, sounds like a wonderful giveaway,
i think i spend between 50p to £2.50 per day depending on what i'm having and if OH needs a lunch too (he eats about three times what i do!)
Good luck everyoneNonny mouse and Proud!!
Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!!
Debtfightingdivaextraordinaire!!!!
Amor et metus. Lac? Sugar? Quisque massa vel duo? (stolen from a lovely forumite!)0 -
I try to take the leftovers fromthe previous nights tea which must equate to less than a £1. If I buy food it can be up to £7 :eek: which is why I really try
to save some leftovers!0 -
in a typical week i probably spend 5x £3, not particularly good money saving but i do at least collect Nectar points at Sainsburys!0
-
£2.00 inc fruit yogurt choccy bar and sandwich filling0
-
Hi everyone, I take food from home into work. Its either a sandwich and a yogurt or leftovers from the previous night. I would say it costs about £10
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.2K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.7K Spending & Discounts
- 244.2K Work, Benefits & Business
- 599.2K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.6K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards