PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1285286288290291331

Comments

  • I spend about £1 maximum probably as I take a packed lunch. I find this saves money and helps me to eat healthily as I don't want to waste my friut and I am not tempted by unhealthy meal choices.
  • I makwe my own meals for work so would be great.. makes you plan so helps with diet! :j
  • We probably spend about £7 or so at lunchtime, as my hubby takes a packed lunch to work, I have 2 girls at school who take packed lunches, and I have a toddler and baby at home as well as myself. I make the most of using Lidl for it's great priced fruit and always buy any reduced items where ever possible.
  • FXSTI
    FXSTI Posts: 13 Forumite
    I make myself sandwiches using whatever I can find in the fridge, so I effectively spend nothing as it all comes from the weekly shopping budget
    Comp wins:
    August £5000:D: September: Play.com £5 voucher, Princes Quest DVD (£9.99): October: Dante 01 DVD (£12.99)
  • Beckface
    Beckface Posts: 11 Forumite
    Part of the Furniture
    £1.50 on average, sometimes bring from home, sometimes buy.
  • I spend about £2 per day on lunch - soup and a sarnie! :o
  • Ooh my first ever post - after years of lurking...

    I spend less than £1 each for me and hubby, I make packed lunches every day
  • Boots Meal Deal £2.49!
  • Kylie
    Kylie Posts: 562 Forumite
    £3-£5 :embarasse But plans to start taking packed lunch... If only I have some containers :rolleyes:
  • I usually take bread and fillings to work and keep cereal and essentials there so that maybe costs me £1 a day but my daughter takes £4 to college to eat at the cafe and my son takes a packed lunch, cost about £3 inc. drinks and takes £1.50 for something hot from the cafe if he feels like it. So wow this adds up to about almost a TENNER every day.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.5K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.8K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.