We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Hi,
I spend about £3.00
Cheers0 -
Spend as little as possible depending whats on offer when I do big shop as make my own lunch but approx £1.20ish0
-
My packed lunches cost around £7 a week and consist of fruit, healthy snack bars and sandwiches.
My friend thinks that people who make packed lunches are childish and just want to relive their schooldays when mummy used to make them sandwiches!0 -
Packed lunch for one child is approx £5 per 5 days including fruit bar, fruit, crisps and a sandwich with bottled water.0
-
I spend £3 a day I think on lunch. Can I have a lunch box now please?0
-
I pack up about £2.Can i have a lunch box to pack it in now.
Happy eating
Cheers0 -
£2.30 on a salad from our Student Union! Healthy and reasonably cheap!0
-
I'd say about a £2 a day. It's the fruit that costs the most.0
-
£3. Bridies and beans!0
-
I usually only take a sandwich, yogourt and juice box, so.. at most I'm guessing £2 for my packed work lunches.
0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.3K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.3K Work, Benefits & Business
- 599.5K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.8K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards