PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1151152154156157331

Comments

  • blahn
    blahn Posts: 98 Forumite
    I have one roll, a banana and then when I get home an apple which I guess I might count as part of lunch. Probably about 60p or there abouts.
  • Gymgenius
    Gymgenius Posts: 208 Forumite
    eek!

    I spend at least £2 a day on lunch during the week. I really need to cut down on this spend, but my daily walk to the local supermarket is good excercise!
  • sistercas
    sistercas Posts: 4,803 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker Debt-free and Proud!
    there are 4 of us for lunch (always packed lunch) so probably £3-£4 a day
  • i'm always driving with my job so stop and buy lunch maybe £5 a day £20 a month!! with the credit crunch sandwiches are the way forward :beer:
  • I try to avoid buying lunch out as it costs me £15 - £5 for lunch and £10 for the CD that I don't need!
  • Chia
    Chia Posts: 284 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Combo Breaker
    We got free lunch every day (worth £9) where I worked previously, so it cost me nothing for two and a half years, but where I will be working this is not the case, so it will be back to looking for sub-£1 options.
  • £0 AS MY WIFE MAKES ME SANDWICHS:rotfl:
  • I make soup at home, freeze it and bring it to work daily. Saves money and tastes good!:j We grow many of our own vegetables so put them to good use.
  • The canteen at uni doesn't seem very subsidised, so as a student I thought the sandwiches expensive, so I take my own lunch, probably £1/day. However, I love my cups of tea, so at 80p a pop that's expensive. Any suggestions gratefully folks, cheers muchly.
  • I spend quite a lot as im a special diet to help with my training. I average about £5 - £8 a day
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.5K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.8K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.