We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Like many here, I take my own lunch to work. Its usually sandwiches although sometimes it could be last nights leftovers for a change now and then... like today!
At a guess I would say no more than £1 a day too... :beer:Current Debt Owed To Family: [STRIKE]£12,575[/STRIKE] £9,000 :wall:Estimated Debt Free... [STRIKE]Dec 2012[/STRIKE] Aug 2012
:xmassmileChristmas 2010 Sealed Pot Challenge #477 :xmassmile0 -
We did receive lunch paid for at work but it has just been stopped - spend around £5. Now i need a lunchbox to take my own in!0
-
i probery spend about £1-£2 per day (packed lunch). x:staradmin is loving finding freebies :staradmin0
-
About £1 I take a packed lunch0
-
I've been trying to price my lunch but it's difficult.
I always make soup with whatever is on its last legs in the fridge (pea & ham today) and take it in a tub to heat up in the microwave at work (so a flask would be nice!).
With this I have a thick slice of HM bread and a bag of value crisps. For pudding I have a jar of HM yoghurt (1 litre UHT milk, 2 tbst yoghurt from the previous batch, 2 tbsp dried milk makes about 10 good size tubs) with some honey in it.
Add in a piece of whatever fruit is on offer and I reckon I spend no more than 80p for a really substantial meal.
I sit there with my lunch and watch colleagues come in with really inferior bought stuff, and I think I am allowed a smug moment!Oh dear, here we go again.0 -
About £1.00 - £1.50 for the 4 of us unless my son is having school dinners that day - they cost £1.90!!:rolleyes:0
-
currently spending £3 / 4 per day but with the credit crunch have had to take a serious look at my finances!
it would be nice to eat a lil more healthly... for my own well being as well as my wallets!0 -
I'm lucky at work as we have a little kitchen downstairs with a microwave and a panini maker! So i usually spend about £1.50 if i bring stuff in from home - either left overs reheated in microwave or a ham and cheese sandwich toasted in the panini maker, with a yoghurt and maybe packet of crisps0
-
I spend roughly £1.50
I brown bag it!0 -
£0 (packed lunch) to £6 (healthy option at Gym)
£3 on average0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.4K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.4K Work, Benefits & Business
- 599.6K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards