PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1110111113115116331

Comments

  • I try to take a packed lunch, so this would come in really handy! I probably spend around £1 - £1.50 depending on the contents - probably nearer £1.50 if you include the cost of a yogurt and perhaps a bag of crisps.

    If I have something from the canteen at work or eat out at lunch (around once or twice a month), it can be anything from £1.50 - £6, which is why I try to take pack up!

    CC
  • I spend approx £1.20 each day but I have paid that in my main shopping bill and then I take it from home - :D
    Wins in 2009: 2 Lipsticks, personalised kids CD and Lewis series 3 on DVD.
    Thanks to all of you wonderful people who post competitions........:T
  • PeteW
    PeteW Posts: 1,213 Forumite
    Part of the Furniture 500 Posts Combo Breaker
    Probably works out at about 50p, it's normally pitta bread and humous or half a can of soup.
  • I spend approx £1.20 each day but I have paid that in my main shopping bill and then I take it from home - :D
    Wins in 2009: 2 Lipsticks, personalised kids CD and Lewis series 3 on DVD.
    Thanks to all of you wonderful people who post competitions........:T
  • kmmfc
    kmmfc Posts: 38 Forumite
    I spend about £1.50 per day. Make my own lunch but reckon that is the average cost over the week.
  • I'm lucky as I'm a spoilt housewife, and my husband comes home for lunch so it only cost's us about £2 a day for our lunch.
    Our children have schools dinners so that cost about £4.50 a day for the both of them but they get a hot meal for that so I don't mind paying, especially in the winter months.
  • picklepick
    picklepick Posts: 4,048 Forumite
    1,000 Posts Combo Breaker
    Probably £1 as I make my lunch at home and take it with me!
    What matters most is how well you walk through the fire
  • What a great idea and what a fabulously useful and very MSE lunch box this is!

    I think I spend approximately £1 on my lunch each day. I make home-made soups, which I make in bulk and freeze and heat up at work, and I have Ryvita with smooth cream cheese along with a banana and an apple. I love the fact that it's healthy, convenient, tasty and cheap. I imagine I could easily spend £4 to £5 if I were to buy a sandwich, fruit and drink from a shop each day.
    Thrilled to be DEBT-FREE as of 26.03.10 :D
    Hubby DEBT-FREE as of 27.03.15 :D

    Debt at LBM (June '07): £8189.19
  • diana11
    diana11 Posts: 540 Forumite
    Boots meal deal £2.99. Great value if you get a triple sandwich pack because then you can share with a friend. Also get choccy bar and a drink.

    If they still doing the offer of buy 4 in a month and get the next one free, then it is an even better offer. Mmmmm
  • I would spend an honest £1 on a work day!
    More at weekends though...;)
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.4K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.4K Work, Benefits & Business
  • 599.6K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.