We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
:j :rotfl: :rotfl: :rotfl: :money: I pack my son up 3 days a week and it costs around£1.50 as he takes soup ,roll and then some pudding 'goodies'. Compared to the £3.50 he spends on a school lunch on the other days, it is preferable.0
-
I usually spend about £2.00 on lunchCharles J0
-
About 80p ish0
-
My husband and I are pensioners and spend about 50p per day on lunches for both of us, including fruit (either tinned or fresh.0
-
I reckon I spend about £1 a day because I make my own
Save £12k in 2012 no.49 £10,250/£12,000
Save £12k in 2013 no.34 £11,800/£12,000
'How much can you save' thread = £7,050
Total=£29,100
Mfi3 no. 88: Balance Jan '06 = £63,000. :mad:
Balance 23.11.09 = £nil.
0 -
I spend about £5 on lunch a day - generally for a sandwich, drink and crisps0
-
Around £1.500
-
I always pack my own lunch, it helps keep the old calories down too!!:A0
-
Most of the time I try to make my own lunch before I leave for work, so however much a sandwich and an aplle costs I guess. I don't really like spending £2.50 on a couple of pieces of bread and fillnig from the local sandwich shop.0
-
Five Pounds Fifty Pence0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards