We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
I take my own lunch to work - except pub day (Friday)! So about £5-10 a week.0
-
Usually £1-2 if I take a packed lunch.0
-
Morning all.
I reckon I spend about £2.50 on average. I try and take a pack-up to work but it doesn't always work. If I do I spend around £2. But more often than not it's something from Boots (£2.99) or from the canteen at work.Life is all about the journey.0 -
I spend less than 50p on my packed lunch - and most of that is on fruit!0
-
Spend about £1.500
-
I've not worked out exactly how much I spend on lunch but it's less than £1 as I take a sandwich, crisps, chocolate biscuit (or cake if I have made some), fruit and a bottle of squash to have. As a student i'm surprised none of my student friends do this also they will always buy something costing probably more each day than I spend in a week on mine.0
-
I probably spend about £1 on most days, because I pack my own lunch (a bit more if I am starving and need crisps!). I make my sandwiches on Sunday and freeze them for the week.
But if I am feeling lazy or have forgotten to get my sandwiches out of the freezer then I probably spend £5+ at the local deli.0 -
On average £1 per day although once a week I go out to lunch with OH which costs anywhere between £6 & £12 for the two of us. We do try & use any deals around, such as 50% Mondays @ Slug & Lettuce or similar & no longer go out for dinner!
If we are out & about as a family then the meal deal at Boots for £2.99 (& buy 5 in a month get one free) works well to keep everyone filled up & much healthier than certain chains!!0 -
£2.45 per day - ish0
-
about £1 approx0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards