We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1284285287289290331

Comments

  • I take lunch from home but sometimes buy extra's which cost £1 to £2.
  • Again, I take good ol' fashioned sarnies - and 500ml of milk for coffee (others provide the coffee, sugar etc.)
    My sandwiches are usually of a decent quality since I eat very little in the evenings so I reckon about £1.50 to £2.00 per day.

    PS. I save a few pennies by washing out and refilling the milk bottle from a large 6 pinter which is also used at home.
    Try saying "I have under-a-pound in my wallet" and listen to people react!
  • docp
    docp Posts: 64 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    I buy lunch only when I'm too lazy or too late to make a packed one - so let's say a shop-bought one once a week, and home-made one the rest of the time, so it probably averages out at ~£1.50 per day.
    Thanks for this very kind giveaway, Wendy! :T
  • Nelmer
    Nelmer Posts: 214 Forumite
    Rarely do any of my family buy lunch, I make sandwiches etc every night!!!
    Natwest Card 27.06.10 (reduce every month) £267.63
    Gave up smoking 16th July 2007 :T
  • smc999
    smc999 Posts: 24 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    I take a packed lunch every day, but my lunchbox is on its last legs!
    I probably spend around £1.
  • i have to make my wife packed lunch and put it in plastic bag so i need the lunch box to help the environment:money: thank you :T
  • When I take packed lunches to work, it costs £1 absolutely max per day - eg chicken salad wrap, yogurt and fresh fruit. Healthy eating!
  • usually have pitta and bits - or soup - now we have our winter woolies on. So not normally spending more than a couple of pounds. Lunch out with friends once a month - if lucky !:j
  • mightyj
    mightyj Posts: 124 Forumite
    I cooked my lunch for the whole week, keep them int he fridge and heat up at lunch time so i would say around not more than £1 per lunch
    Please dont forget to click "Thank You" button if you find my post is helpful
  • It depends if I'm in or out of the office but usually eat in the work canteen for £2-£3 per day.

    I'd definitely make my own lunch, ideally homemade soups so a flask would be cool.
    SW Start date 30.09.2011
    next weigh in 06.10.2011
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.7K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 259.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.