We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1281282284286287331

Comments

  • SamW
    SamW Posts: 347 Forumite
    Part of the Furniture 100 Posts Combo Breaker
    I usually make my own salad and take ot to work - proabably costing around £1 (ish!) but there are occasions where I can be persuaded to have a pub lunch... and then that costs around £5.
    Sam x
  • I'm a packed lunch girl, my kids take a packed lunch to school most days too. For the three of us I would think it costs me £2 per day.

    This giveaway would be a god send as number 1 son brought his lunch box home this week smashed to bits...... bless him.
    It's not how much you earn..... It's what you do with it.....
  • About £1.50
  • I spend about £2 to 3 a day.
  • £1.70 for a jacket potato with beans or similar topping from a van.
  • It varies some where between £1.50 food from home and £4.00 at a sandwich shop but that is less often. Also try not to buy coffee there as it mounts up fast !
  • I spent about a pound a day on my lunch homemade sandwich,peice of fruit,cup of tea:money:
  • I spend about one pound a day on my lunch,home made sandwich,piece of fruit and a mint tea.:A
  • £2 - £3 a day
  • This sounds great. I normally spend about £2 and that includes a latte in the morning (my one vice!). :rolleyes:
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.7K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 259.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.