We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
I buy lunch maybe once every couple of weeks when our canteen has nice soup and that costs £1. So on a day-to-day basis, I spend £0!0
-
most of the time.. lunch is from home.. with extra bits at school eg cakes... flapjacks if extra hungry!;)0
-
I usually spend £1 or less on food a day as I usually make a sandwich and have extra bits like cherry tomatos, sugar snaps and ryvita and bring them to work. On Fridays, I treat myself though, but I usually only spend about £3 in the canteen. Usually it's soup and whatever vegetarian stuff they've got. If I go out for lunch, it's never more than £5.March win: Fair Squared organic spa skincare set
It isn't where you came from; it's where you're going that counts -- Ella Fitzgerald0 -
Hey hey.....
Lunch....I guess the ammount I spend varies each day.....i.e. if I am home for the weekend then the parents pay and it's FREE =P
However, during the week when I am at Uni, I guesstimate it to be around the region of £2 ish!! But then that depends on what I eat!0 -
around £2-£40
-
In my old job I ate almost every day in the canteen, spending anything between £1.50 to £3 per day!
I changed jobs and the canteen food is now very limited, so have gotten into a routine of making my own lunch and now enjoy thinking up new varieties.0 -
Bet I'm the cheapest - approx. 20/25p - I tend to have cereals most days. Daughter puts up a packed lunch every day though so one of these packs would be really useful as a bit of a stocking filler for Christmas!Make the most of everything in life (especially Avon
)0 -
I spend from 40 pence (coffee in staff canteen) up to five pounds ( motorway services sandwich) on lunch a day. It depends on where I am at the time and how much money I have in my pocket.:o0
-
Generally pack up a lunch to take to work; cheese and salad roll, fruit etc which I reckon must cost about £1 at most.0
-
on average £20
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards