We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
I have one roll, a banana and then when I get home an apple which I guess I might count as part of lunch. Probably about 60p or there abouts.0
-
eek!
I spend at least £2 a day on lunch during the week. I really need to cut down on this spend, but my daily walk to the local supermarket is good excercise!0 -
there are 4 of us for lunch (always packed lunch) so probably £3-£4 a day0
-
i'm always driving with my job so stop and buy lunch maybe £5 a day £20 a month!! with the credit crunch sandwiches are the way forward :beer:0
-
I try to avoid buying lunch out as it costs me £15 - £5 for lunch and £10 for the CD that I don't need!0
-
We got free lunch every day (worth £9) where I worked previously, so it cost me nothing for two and a half years, but where I will be working this is not the case, so it will be back to looking for sub-£1 options.0
-
£0 AS MY WIFE MAKES ME SANDWICHS:rotfl:0
-
I make soup at home, freeze it and bring it to work daily. Saves money and tastes good!:j We grow many of our own vegetables so put them to good use.0
-
The canteen at uni doesn't seem very subsidised, so as a student I thought the sandwiches expensive, so I take my own lunch, probably £1/day. However, I love my cups of tea, so at 80p a pop that's expensive. Any suggestions gratefully folks, cheers muchly.0
-
I spend quite a lot as im a special diet to help with my training. I average about £5 - £8 a day0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards