We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1128129131133134331

Comments

  • We eat our main meal at lunch, but it's home cooking, and prob my share is £2 or so
  • I take a packed lunch and spend about £2.50 a day, this kit would come in very handy
  • Between £1 and 1.50 depending on if I make a sandwich to take to work or have a subsidised meal in the dining room. Probably a little more at weekends, especially if we're out.
  • I take home made soup to work in a flask
    it costs me pennies to make
  • Lunch costs for me vary - but based on an average I would say £3.25 for work days

    Regards
    Dave:beer:
  • I make huge pot of veg and lentil soup on a sunday and take some to work each day in a flask....costed it once for DD homework and its about 35p per portion....can't justify £3 sandwiches so take pack of ryvita or oatcakes . ..and am horrified at fact that although I work at a college, we have a costa coffee on site and students and staff spend up to £2.50 on a coffee!!!! madness
  • I bring my own, so less than a pound a day. Cheaper than buying from the canteen by a long way.
  • I try and keep it under £1 a day, by freezing any bargains I get and using leftovers wherever possible.
  • karen2
    karen2 Posts: 17 Forumite
    If i am at home i spend less than £1. If I am out and about never more than £5
  • Probably about £1 per day but that involves making sandwiches or taking last nights dinner etc with a yoghurt or fruit etc.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.7K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 259.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.