We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
some days it could be £2.95 if i buy a falafel from 'just falafs' which is very tasty,
some days its £5 if i buy a sandwich and soup.
some days its free if i take leftovers...
i need help!0 -
Usually about £3:00. Even when I make my own sandwhiches as I like them like door stoppers.0
-
Probably no more than £1 per day.. kick-started by depleted finances one month. Haven't purchased lunch since, even if it means I'm late leaving for work most days due to slaving over complicated salad combinations... have also lost weight. A winning combination!0
-
I take an apple/similar (from our box scheme, but I guess on it's own as they're organic around 50p) and a cheese sandwhich - probably about 30p each time - so aroud 80p.0
-
I spend about one pound a day, as I eat lunch at home each day. Would love one of these kits for my dd though
Good luck everyone!
0 -
Some days I run out of time to make my own lunch, espescially now we have chickens which I have to chase around the garden on a daily basis :j . This makes me late and I buy a sandwich from the bakers on the way to work, which is usually about £2.
On my more organised days, I'll make lunch, or take last nights left overs, so probably about 50 p to £1.50?!0 -
used to be £3.10 a day min at the work canteen, but now times are tight, taking sandwiches so sub £1. The kit sounds like a good idea, much greener than bags that I currently am using.....0
-
I spend about 75p for a bottle of coke and bring a sandwich and chocolate from home0
-
About 65p per day as I get marked down end of day items and take home made sandwiches or last nights left overs together with crisps from multipacks and special offer cereal bars.0
-
About £1 a day as I'm at home most days. :T0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.3K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.3K Work, Benefits & Business
- 599.6K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards