We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Price Book
Options
Comments
-
0
-
Thanks, you are lifesaver!!0
-
Hi OSers,
My OH got me a copy of the complete Tightwad Gazette for Xmas and Amy D mentions having a price book for price comparison in supermarkets. Does anyone actually do this, or do you just use the internet price comparison sites? They seem to do the same things from what i can see.
Thanks0 -
I use a PDA as a price book. That way I can cover my local shops as well as the chain stores.
For instance, my village newsagents sells a 2.2ltr milk for £1.11
The exact same milk from the exact same supplier with the exact same label on it costs £1.25 in my local Co-op.
Good money savers price books areHi, I'm a Board Guide on the Old Style and the Consumer Rights boards which means I'm a volunteer to help the boards run smoothly and can move and merge posts there. Board guides are not moderators and don't read every post. If you spot an inappropriate or illegal post then please report it to forumteam@moneysavingexpert.com. It is not part of my role to deal with reportable posts. Any views are mine and are not the official line of MoneySavingExpert.Never ascribe to malice that which is adequately explained by incompetence.DTFAC: Y.T.D = £5.20 Apr £0.50
0 -
I've wondered about doing this, but I think the shopping choices in this country aren't as diverse as they appear to be in the States. I get the impression that the price differences between the major supermarkets are not that great. Also I wonder if the travel costs involved in going to several shops which may be some way apart would cancel out any possible saving.
I'd be interested to hear if anyone keeps a price book though.0 -
Squeaky's just reminded me that a 4 pint carton of locally produced milk costs £1.05 as opposed to £1.11 at Tesco. So maybe a price book might be worth setting up.0
-
thriftlady wrote:I've wondered about doing this, but I think the shopping choices in this country aren't as diverse as they appear to be in the States. I get the impression that the price differences between the major supermarkets are not that great. Also I wonder if the travel costs involved in going to several shops which may be some way apart would cancel out any possible saving.
I'd be interested to hear if anyone keeps a price book though.
..or like me, walking in the high street or a small shopping arcade.
I'm saving about £25 per year on milk alone since I spotted that little gemHi, I'm a Board Guide on the Old Style and the Consumer Rights boards which means I'm a volunteer to help the boards run smoothly and can move and merge posts there. Board guides are not moderators and don't read every post. If you spot an inappropriate or illegal post then please report it to forumteam@moneysavingexpert.com. It is not part of my role to deal with reportable posts. Any views are mine and are not the official line of MoneySavingExpert.Never ascribe to malice that which is adequately explained by incompetence.DTFAC: Y.T.D = £5.20 Apr £0.50
0 -
I'd save £37 a year on milk if I picked it up while I'm in the farmshop :T
edit no I'm lying it wouldn't be that much - £12.48, sorry got carried away with the calculator there:o Still it's money not spent0 -
What's a PDA, Squeaky?
I'm going to start a new one when I'm up and about after my baby is born. I found it useful to carry a notebook to jot down price comparisons.
For example, there were some huge differences in price for the same item in Tesco and Morrisons, so it was worth doing a bulk buy of a couple of items in Tesco, but in the main we found Morrisons cheaper for other things. But for non food items, using Wilkinsons and pound shops etc saved us the most money.
So yes, they are worth doing.May all your dots fall silently to the ground.0 -
hi.. i havent got a price book....as i tend to shop for similar things every week.... i know the prices of the groceries that i buy.....
i have noticed the price of branded bread.... crept up this year for some reason......
i dont buy the basic bread.... as that is naf... and i have noticed the supermarkets... brand bread is getting the same way......
so i have been buying premium brands.. which are now anything from 88p to £1.02 a loaf.:eek:
so guess who's going to find the time to make their own bread on a regular basis now :eek:
in the new year....i will be shopping in asda one week.... and tescos the next.....and maybe morrisons now and again.....and buy the items that i want in the cheapest stores.....
hope that makes sense.....
good luck with your price book....let us know how you get on.....Work to live= not live to work0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.2K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.7K Spending & Discounts
- 244.1K Work, Benefits & Business
- 599.2K Mortgages, Homes & Bills
- 177K Life & Family
- 257.5K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards