We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
It's time to start digging up those Squirrelled Nuts!!!!
Options
Comments
-
sheslookinhot said:I’ve introduced a self imposed ban when shopping. I can easily double the bill.I’m a Senior Forum Ambassador and I support the Forum Team on the Pensions, Annuities & Retirement Planning, Loans
& Credit Cards boards. If you need any help on these boards, do let me know. Please note that Ambassadors are not moderators. Any posts you spot in breach of the Forum Rules should be reported via the report button, or by emailing forumteam@moneysavingexpert.com.
All views are my own and not the official line of MoneySavingExpert.0 -
Anonymous101 said:michaels said:Family of 5 (inc 3 teenagers who are happy to eat) we spend about £100 per week on supermarket shop which also includes toiletries, cleaning products etc.
No alcohol probably helps a lot though.
Alcohol does make a big difference. Mrs. Anon doesn't drink and I only drink occasionally, I'd say on average <£5 per week including wine for cooking.
Our £100 is split between ASDA (for which we receive 10% blue light discount + 4% reloadable card discount from my employer), Aldi / Lidl and the local farmers market and butchers. We buy as good quality ingredients as possible as cheaply as possible but don't scrimp. Certainly not on quality for health reasons.
We do have a rough list but aren't strict with it. We are strict on waste though, nothing gets thrown out. We are organised and if its not cooked and eaten its cooked and frozen as future prep.2 -
Do 'high grocery spenders' routinely have puddings/deserts? We don't.
What about portion sizes? Do you weigh or measure stuff out? We do.
Maybe that's the difference?
Does money spent = calories consumed?
How's it going, AKA, Nutwatch? - 12 month spends to date = 2.60% of current retirement "pot" (as at end May 2025)3 -
Sea_Shell said:Do 'high grocery spenders' routinely have puddings/deserts? We don't.
What about portion sizes? Do you weigh or measure stuff out? We do.
Maybe that's the difference?
Does money spent = calories consumed?There's probably a link - rubbish like crisps and chocolate are very expensive for what they are and of course highly calorific.The other major thing is probably meat, our kids were veggies at uni because they were too tight to buy meatAlso how much cooking from scratch you do, or do you buy ready made pizzas, pies, sauces etc. Plus do you insist on top brands for stuff like coke, cereals etc or have you tried the supermarket's equivalent which is often far cheaper and quite often unnoticably different.4 -
Also how much cooking from scratch you do, or do you buy ready made pizzas, pies, sauces etc. Plus do you insist on top brands for stuff like coke, cereals etc or have you tried the supermarket's equivalent which is often far cheaper and quite often unnoticably different.
Tesco prices:
Leading branded tomato ketchup 460g : £3.40 cf Stockwell 63p
Leading branded Mayo 430ml/450ml : £3.40 cf Tesco 85p
Leading branded Vegetable soup 400g: £1.25 (if you buy 4) cf Tesco 60p
So £8.05 vs £2.08 - almost quadruple!!!
Branded cereals are the worse for price gouging - you are paying top dollar for unhealthy processed stuff. But it is supported by the advertising and people fall for it.
It always puzzles me when you see trolley full of this [branded] kind of thing. You do wonder if the people buying the stuff are wealthy, they often don't come accross that way but you never know. Ditto families buying stuff at services stations [£30 for 4 of them] a few bottles of pop, processed sandwiches and some crisps/choccies/biccies. Would have cost <<£5 and 10 minutes to make at home before journey.
In terms of ready made stuff you do have to shake your head at buying a packet of say chilli con carne spice mix for 90p when a few teaspoons of cumin, cayenne etc would cost you 20p.
The other big killer on cost is the number of people unable (or unwilling to put the effort in) to meal plan, buy to a list and cook with due recognition of leftovers and links between meals.
It all adds up.
13 -
zagfles said:Sea_Shell said:Do 'high grocery spenders' routinely have puddings/deserts? We don't.
What about portion sizes? Do you weigh or measure stuff out? We do.
Maybe that's the difference?
Does money spent = calories consumed?There's probably a link - rubbish like crisps and chocolate are very expensive for what they are and of course highly calorific.The other major thing is probably meat, our kids were veggies at uni because they were too tight to buy meatAlso how much cooking from scratch you do, or do you buy ready made pizzas, pies, sauces etc. Plus do you insist on top brands for stuff like coke, cereals etc or have you tried the supermarket's equivalent which is often far cheaper and quite often unnoticably different.I think....3 -
Guilty of buying chilli mix packets!! 😉
But I agree totally on the 'branded' goods stuff.How's it going, AKA, Nutwatch? - 12 month spends to date = 2.60% of current retirement "pot" (as at end May 2025)2 -
michaels said:zagfles said:Sea_Shell said:Do 'high grocery spenders' routinely have puddings/deserts? We don't.
What about portion sizes? Do you weigh or measure stuff out? We do.
Maybe that's the difference?
Does money spent = calories consumed?There's probably a link - rubbish like crisps and chocolate are very expensive for what they are and of course highly calorific.The other major thing is probably meat, our kids were veggies at uni because they were too tight to buy meatAlso how much cooking from scratch you do, or do you buy ready made pizzas, pies, sauces etc. Plus do you insist on top brands for stuff like coke, cereals etc or have you tried the supermarket's equivalent which is often far cheaper and quite often unnoticably different.
"Rola Cola...40p for 8 litres!"
If you want to be rich, live like you're poor; if you want to be poor, live like you're rich.3 -
We buy the Aldi 19p lemonade...it tastes...lemony.How's it going, AKA, Nutwatch? - 12 month spends to date = 2.60% of current retirement "pot" (as at end May 2025)2
-
Shop at Tesco (at least DH does) and buy bulk when any deals are on. Probably spend about £350 pm (quite a bit extra at Xmas when family back home), though expect that will go up this year. We spend very little on alcohol. Meals are planned out (not by me!) which helps a lot. We eat loads of vegetables and hardly any meat (none by me). Mostly cook from scratch. Another culprit when it comes to spice packets!0
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 598.9K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.3K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards