Student coffee drinking etc

Hi there, I'm looking for some help. I'm a teacher and next week it's my turn to do an assembly for Upper sixth and I thought I would show them how to make a latte with an aeropress and a milk frother. I wanted to give them some costing comparisons to go with it but a quick Google doesn't turn anything up so I wondered if anyone knew the savings to be made before I do the maths?

I'd also like to suggest a few other ways to tackle expensive habits students are supposed to have...aside from growing your own avocados, what else might I add?

Comments

This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

Categories

  • All Categories
  • 341.7K Banking & Borrowing
  • 249.7K Reduce Debt & Boost Income
  • 449.1K Spending & Discounts
  • 233.8K Work, Benefits & Business
  • 606K Mortgages, Homes & Bills
  • 172.4K Life & Family
  • 246.5K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 15.8K Discuss & Feedback
  • 15.1K Coronavirus Support Boards