We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.We're aware that some users are experiencing technical issues which the team are working to resolve. See the Community Noticeboard for more info. Thank you for your patience.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Is homemade bread REALLY cheaper?
Options
Comments
-
I bought one from Lidl in May and I love it. It was only £35 so not the Rolls Royce of BMs (I think the panasonic is supposed to be really good but way out of my price range) but thought if I really liked it I would save up for a more expensive one. I am really happy with the one I've got though.
We don't eat much bread but I was concerned about what was going into the shop bought loaves. I bake 1 or 2 loaves a week (there are only 2 of us here) and it has definitely saved me money and it just tastes so much better (plus the house smells lovely while it's baking).
It's not how far you fall - it's how high you bounce back.... :jHappiness is not a destination - it's a journey0 -
Hi, Martin’s asked me to post this in these circumstances: I’ve asked Board Guides to move threads if they’ll receive a better response elsewhere (please see this rule) so this post/thread has been moved to another board, where it should get more replies. If you have any questions about this policy please email [EMAIL="forumteam@moneysavingexpert.com"]forumteam@moneysavingexpert.com[/EMAIL].0
-
I've not worked it out exactly but i think 70% wholemeal / 30% white loaf in the Panny costs about 45p/50p, considering it's smaller than a shop bought loaf i suppose 'value' bread may be cheaper. But there's a world of difference in taste.Liverpool is one of the wonders of Britain,
What it may grow to in time, I know not what.
Daniel Defoe: 1725.
0 -
I love my Panny. It is, along side my slow cooker, the most used item in the kitchen. The loaves are so much better than shop bought, the taste is fantastic and you can make different types of bread. I also find that you need to eat less of the HM one to feel full. You also know exactly what is going into it and I always put less salt than mentioned in the recipe. We loved the spiced fruit loaf in this house.
I bake the smaller loaves and reckon they cost me 35-40p. Larger loaves are probably 45-50p. But it obviously makes a difference on how much your bread flour is.BSCno.87The only stupid question is an unasked oneLoving life as a Kernow Hippy0 -
tigerfeet2006 wrote: »The loaves are so much better than shop bought, the taste is fantastic and you can make different types of bread. I also find that you need to eat less of the HM one to feel full. .
I've found i eat MORE of the HM stuff, especially when it's still warm, but that's 'cos it does taste so much nicer.Liverpool is one of the wonders of Britain,
What it may grow to in time, I know not what.
Daniel Defoe: 1725.
0 -
What with bread prices rocketing in the last year would it be cheaper to buy a bread maker QUOTE]
It might be worth checking out your local Free Cycle or Freegle group and see if anyone has one they don't want. I was very lucky last week as I had mentioned to a friend that I was probbaly going to buy one and she offered me hers as she hadn't used it for a few years. Only had to go from north of Newcastle to Cambridge to collect it. Luckily, I wanted to see my friend :rotfl:
I made my first loaf last weekend, and lovely it was, too! :T0 -
Thanks for all the advice and infor Guys. Will probably invest in one soon. Maybe after Christmas in the sales0
-
I'm so lazy, I'll just copy and paste my post from a previous BM discussion
:
"I have a Panasonic 255. It's been used at least three times a week for the last two years and is still going strong. We tend to make 25% wholemeal bread and add in pumpkin, sunflower and poppy seeds. As a treat, we have a ciabatta loaf ready when we wake up on a Saturday morning.
I substitute Light Olive (or Sunflower) spread for butter in the bread recipes, saving money and calories. A 800g 25% wholemeal loaf with seeds works out as 47p (probably closer to 60p when you factor in electricity). A comparable loaf in Asda would be over £1.
I've had a lot of success with fancy breads as well. It's a nice, cheap and easy thing to take when you are going to someone's house, instead of a box of chocolates."MFW 2019 #61: £13,936.60/£20,0000 -
-
We have a panny 255 and it's great. Home made pizza dough, bread and fruit loaves are all lovely but there is something to be said to making a real hand made loaf, oh and homemade soda bread is a cinch and so tasty dipped in homemade soup....0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351K Banking & Borrowing
- 253.1K Reduce Debt & Boost Income
- 453.6K Spending & Discounts
- 244K Work, Benefits & Business
- 598.9K Mortgages, Homes & Bills
- 176.9K Life & Family
- 257.3K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.1K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards