📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The Elite 11+ Mega-Glitching Bargain-Surfer Dudes and Dudettes!

Options
1170171173175176923

Comments

  • Dizzy_Ditzy
    Dizzy_Ditzy Posts: 17,470 Ambassador
    Part of the Furniture 10,000 Posts Photogenic Name Dropper
    FloFlo wrote: »
    He he, lend them your pencil.;)


    there was nothing left of it by the time you gave it back

    nothing more than a stub :rotfl::rotfl:
    I’m a Forum Ambassador and I support the Forum Team on the Health & Beauty, Greenfingered Moneysaving and How Much Have You Saved boards. If you need any help on these boards, please do let me know. Please note that Ambassadors are not moderators. Any posts you spot in breach of the Forum Rules should be reported via the report button, or by emailing forumteam@moneysavingexpert.com

    All views are my own and not the official line of MoneySavingExpert
  • inna
    inna Posts: 590 Forumite
    I need some technical help please :)

    Trying to print off L'oreal coupons off the insider site. I get "please check your printer settings" message:

    It appears that your printer or one of your printer setting is set to something we do not support yet.
    Before we continue, you will need to check if BOTH your default printer is a paper based printer and not a PDF/Image writer AND that your printer setting is the same as outlined below:

    Don't worry, this is easy to fix.
    • Click the "Start" button on the lower left of your screen, then on "Control Panel"
    • Double click on "Printers and Faxes"
    • Right click on the printer you want to print with and select "Set as default printer"
    • Right click on the default printer and select "Properties"
    • On the "Advanced" tab, make sure "Keep printed documents" selected
    • Try printing again

    Gone through this number of times, but keep getting same message :(

    i want my coupons :o

    thank you
    :money:
  • lindens wrote: »
    Due to the ASDA Price Guarantee, you're entitled to a voucher of £1.06:
    9 items (5 different) on your bill qualify for comparison Tesco
    +£0.91

    1 x Tic Tac Fresh Mint (18g) £0.40 £0.49
    1 x Barratt Flumps Mallow Twists £0.10 £0.10
    1 x Haribo Tangfastics Mini £0.10 £0.10
    1 x ASDA Chosen by You No Added Sugar Blueberry & Rasp... £0.45 N/A
    1 x ASDA Chosen by You Giant White Mice Bar (15g) £0.10 N/A
    1 x ASDA Chosen by You Giant Rainbow Buttons Bar (15g) £0.09 N/A
    1 x ASDA Smartprice Shampoo (500ml) £0.20 N/A
    4 x Kopparberg Naked Apple (500ml) £8.16 £5.00
    2 x TRESemm! Liquid Gold Restorative Complex (75ml) £10.00 £13.98


    Comparison total (compared products only) £18.76 £19.67

    Can anyone see what went wrong here? Thanks

    You bought the SP shampoo by mistake :( Has to be the conditioner or the gel...
    Tiger :cool:
    I'm a body double for Claudia Schiffer and i wont get out of bed for less than [STRIKE]£10k per day[/STRIKE] a 1p find
  • chattmum
    chattmum Posts: 1,928 Forumite
    Looby123 wrote: »
    I got the Loreal kids strawberry shampoo and that compared fine :D



    hmmmm... i work it out at 46p a bottle ;)

    £17.28 - £10 =£7.28... + 10% of £10 = £8.28
    £12 - £8.28 = £3.72 / 8 bottles = 46.5p each bottle :beer:

    Hi

    I have got all 4 of the Loreal kids in diff shops and they all compare that's strawberry sham mango sham berry cond and the cherry 2 in 1

    HTH

    Also I got the big tommy k today and it still comparing to 19p
  • lindos90
    lindos90 Posts: 3,211 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    edited 12 September 2012 at 9:41PM
    mags1235 wrote: »
    I don't mind trying this as could do with some decent cereals. I have had a look at MSM and will try getting some Special K's.

    Does anyone think this might work with the cleaning stuff from W's?

    Was thinking of getting 3 x cereals and 3 cleaning items (1 being the cheap cleaning item).

    What do you pro's think? I am new to this so, as I won't be leaving for half an hour so please let me know if you think I am wasting my time.

    Oh goodness, If we could get cereals to work that would be fabulous! I spend £££ on shreddies and cheerios, even though I stock up and only buy when they are half price!

    I can see a 500g basic porridge oats comparing, but its 58p in W and £1.64 in As! Oat so simple pots comparing at 99p/£1
  • aau1
    aau1 Posts: 19,401 Forumite
    mimi1234 wrote: »
    Don't worry lovey. Sorry if my reply was a bit harsh.

    I just lose my mind when I do an APG shop. I just end up picking things and hoping they will work than following any logic. Having said that the Nivea one seemed to work, so I am happy now. Wooohooo!

    Toothpaste for me tomorrow and a cereal one if it works for someone. Thanks all.

    I genuinely didn't read your reply as harsh. If anything I thought it was very polite given MY somewhat harsh original post
    :beer:
    Apparently, everybody knows that the bird is [strike]the word[/strike] a moorhen
  • tricia89
    tricia89 Posts: 1,273 Forumite
    Pebble1 wrote: »
    Hi
    Can somebody tell me what I need to buy with the diet cokes?
    Thanks

    hi :)
    i think your answer is probably on here
    http://forums.moneysavingexpert.com/showpost.php?p=55683037&postcount=1220
    thanks to fudge cake

    think a lot of people are confused so maybe best to read about it first save getting moaned at by people...
    You can't make someone love you. All you can do is
    stalk them & hope they panic & give in

    God created men first, cause you always makes a rough draft before a masterpiece!
  • james10999 wrote: »
    It's even cheaper than this.... It's because it's a glitch with ASDA giving this as 2 for £3 instore but when comparing it on APG website it doesn't take into account this discount and compares it at the full price (£2.16 each).

    This is the way it would be worked out....

    8 Bulmers Berries and Lime = £17.28 (£2.16 each)
    Difference to Tesco = £7.28 (£0.91 each)
    10% Cheaper difference = £1 (£0.12 each)
    Total APG = £8.28 (£1.03 each)

    Total price paid in ASDA = £12 (£1.50 each)
    APG Voucher back = £8.28 (£1.03 each)
    FINAL PRICE = £3.72 (£0.46 EACH)


    I'm awaiting on a APG for 24 of them from my shop tonight....will post the results when there in :beer:
    thank you, I hope you didnt buy 24 of the same variety on the same shop !
  • aau1
    aau1 Posts: 19,401 Forumite
    to read some of this or the last thread

    it is mentioned several hundred times

    :rotfl:

    Wish I had thought of that reply!
    Apparently, everybody knows that the bird is [strike]the word[/strike] a moorhen
  • izzeyb
    izzeyb Posts: 5,265 Forumite
    Part of the Furniture
    henlans wrote: »
    Thanks.. now thats another line for me to get.. i so need other glitches.

    Asda you had better hope tesco dont do a buy 1 get one free on bog roll cos ill hammer that :)

    Jeez the cat can't get in the house now for coke, you can't have room for bog roll :rotfl:
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.1K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.6K Spending & Discounts
  • 244.1K Work, Benefits & Business
  • 599.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177K Life & Family
  • 257.5K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.1K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.