📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The MATS Appreciation Society ....home of lovely people who like lovely things!

1346347349351352930

Comments

  • Miss_Laid wrote: »
    £7.99 x 6 = 47.94
    47.94 / 4 = 11.99

    3 x £12 = £36 - £11.99 = £24.01 = £4.00 a bottle

    I think this is correct but I have a head cold and I'm all woolly brained :)
    SNAP !:rotfl::rotfl::rotfl:
    If it's full price I don't buy it..if its 50% off I will consider it..if it's whoopsied and I have a coupon its in the trolly! ;)
  • wackynut
    wackynut Posts: 5,430 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker Chutzpah Haggler Debt-free and Proud!
    Miss_Laid wrote: »
    £7.99 x 6 = 47.94
    47.94 / 4 = 11.99

    3 x £12 = £36 - £11.99 = £24.01 = £4.00 a bottle

    I think this is correct but I have a head cold and I'm all woolly brained :)
    I'll give it a go..
    6x7.99 =47.94 less 25% (11.98) less 2 for £12.00 (3,98 x3=11.94) so
    47.94 -11.98-11.94 = 24.02 to pay ( I think!) :T

    Thank you both. :A I'm just trying to work out a shopping list using up £7 off wys £50 and £5 off wys £40, if I can use them both together.
    N1LDA :)
  • cosmic-dust
    cosmic-dust Posts: 2,618 Forumite
    wackynut wrote: »
    Can anyone help please as I am rubbish at maths.

    If I buy 6 bottles of £7.99 wine on 2 for £12, how much will it cost me after the 25% discount. How do I work it out? Thank you. :)
    £7.99 x 6 = £47.94
    - £11.94 (2 for 12)
    £36.00
    -£9.00 (25%)
    = £27.00 /6 = £4.50 per bottle

    I think.
    I made a mistake once, believeing people on the internet were my virtual friends. It won't be a mistake that I make again!
  • jumblejack
    jumblejack Posts: 6,599 Forumite
    I've not been able to find these in my local store so asked on their FB page....I'd already been told by my local store that they had been pulled by HO....T's customer services couldn't tell me why and it appears that their guys of FB have no idea either..anyone found any anywhere ????? Seems very fishy to me SmellyFish.jpg

    The current and previous pf have yet to make an appearance in any of my locals :mad:
    :A Every moment is a gift. That's why we call it the present.!:A
    Grocery Spend Weekly Challenge (Sat-Fri):£30.50/£40
  • imposter
    imposter Posts: 791 Forumite
    Miss_Laid wrote: »
    £7.99 x 6 = 47.94
    47.94 / 4 = 11.99

    3 x £12 = £36 - £11.99 = £24.01 = £4.00 a bottle

    I think this is correct but I have a head cold and I'm all woolly brained :)

    :T:T:T:T:T

    This is what I did yesterday with the Garnacha - worked a treat. It's a great way of getting towards a £5 WYS £40... then your wine only costs £19.... £3.17 per bottle of Tesco Finest, RRP £8 :rotfl:
    Elite 5:2 #54 12/13 lbs (18 Jan) 1st Target :j
  • kadison
    kadison Posts: 3,662 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Xmas Saver!
    Morning all!

    Just had my hair cut in town then popped to boots to get more soltan, tried out the hair and scalp as there were ss tills, but it didn't work so swapped it!
    No Buying Unnecessary Toiletries 2023
    Outside of a dog, a book is a man's best friend
    Inside of a dog, it's too dark to read - Groucho Marx
  • swwifie
    swwifie Posts: 109 Forumite
    Well I just got another reply saying that there are none in the 'Sneck, even though yesterday I was told they would be in. I didn't get an answer to when will they be getting them in so have asked again...

    There is an open day kind of thing on at Inc*es on Sunday, if its anything like last years there will be loads of freebies & tasters, leave the car at home :rotfl:Unfortunately I have to drive so wont manage 'all' the samples.
    Take care what you do on the way up, it may come back at you on the way down.
    Kindness costs nothing.
  • tony98
    tony98 Posts: 539 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    Miss_Laid wrote: »
    1 x LOOSE BROWN ONIONS CLASS 2(0.185 kg)0.170.170.130.15
    1 x TESCO EDAY VALUECHOPPED TOMATOES400G0.310.310.31N/A
    1 x TESCO EDAY VALUECKN FLAVOUR INS NOODLES 65G0.110.110.110.11
    4 x HEINZ TOP DOWN MAYONNAISE 420G9.009.003.887.76
    1 x LOOSE CARROTS CLASS 1(0.13 kg)0.110.100.100.10
    1 x BANANAS LOOSE(0.185 kg)0.150.130.150.13
    1 x NESCAFE ORIGINALCOFFEE 300G7.005.004.787.00
    1 x KETTLE SEA SALT & BALSAMIC VNGR CRISPS 150G1.85N/A1.00N/A
    3 x OLD BAG RE-USE CLUBCARD POINT0.00N/AN/AN/A
    1 x TESCO EDAY VALUECKN STOCK CUBES 100G 10PK0.10N/A0.10

    :)

    Thanks wish I could edit mine to come out like your version :o
  • Magicowen
    Magicowen Posts: 962 Forumite
    Quick question - has anyone had the Heinz Salad Cream compare?
  • jumblejack
    jumblejack Posts: 6,599 Forumite
    http://www.hotukdeals.com/visit?m=27&q=1274826

    Free stuff if ordering online at Ts
    :A Every moment is a gift. That's why we call it the present.!:A
    Grocery Spend Weekly Challenge (Sat-Fri):£30.50/£40
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.