We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
how much do you pay for rice?
Comments
-
Mmmmm I love rice, but I only use the wholegrain organic, which is definitely pricey, but very healthy... I can't find any packs bigger than 500 grams, so I eat less of it than I'd like to just to keep my food bill down...:(Be careful who you open up to. Today it's ears, tomorrow it's mouth.0
-
we eat loads of rice. i buy tesco easy cook rice (blue bag , NOT value ) and this is 4kg for 1.81. sorry pound sign doesn't work.0
-
SAINSBURY'S BASIC cheap as chips0
-
we buy the big 10k bags of basmati rice from makro.
stocked up at the moment from when they had them on offer for £8...bought a few.0 -
I checked the Asda Smartprice rice today it's now 79p for a kg, must have been an opening offer, (new store) bleeping Asda and their "rollback" deals they put more prices up than they reduce.0
-
i normally buy the cheapest value long grain rice.. in tescos.... but will go to lidles and see if they got those bif bags for £5.99
how i cook my rice is put some of the dired rice into a sieve.. then rinse it through ..once the rice is cooked through put into a strainer... then rinse through again with boiling water.. just to make sure there is no gloopy rice.... works every time......
i used to buy the frozen cooked rice... but then i went for it and started cooking my own... yes had a few gloopy rice servings.. but.....as the saying oges practice makes perfect..:DWork to live= not live to work0 -
We've been buying parboiled from Lidl - it's a dawdle... not sticking etc, and tastes great, and is much cheaper than Uncle Ben's boil in the bag!!.0
-
Being a celiac I eat a hell of a lot of rice.
Lidl's do the Cheapest Thai Jasmine 99p a kilo
For Basamati try your nearest Indian store the going rate is about £1 a kilo for 5kg or 10kg sack.
As for cheap economy I have tried them all over the last 6 months, best economy rice is Waitrose followed by the Good Old Co-op's which I dont mind plugging as they hardly seem to get a mention on here.
The worst is Icelands which is truly foul0 -
Quasar wrote:Mmmmm I love rice, but I only use the wholegrain organic, which is definitely pricey, but very healthy... I can't find any packs bigger than 500 grams, so I eat less of it than I'd like to just to keep my food bill down...:(
Don't know if the p+p would make this even more expensive, but found this site:
http://www.goodnessdirect.co.uk/cgi-local/frameset/sect/FRG.html0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards
