We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
Farm Foods
Comments
-
i must be the only one that dont like farm foods by the sound of it.....i have been there a few times... and i feel i was buying the biscuits etc... just because they were cheap not because i needed or wanted them....we tried some ready meals as they were cheap.( before i knew about mse ) ..we thought ideal for hubby as he works in an open cast on top of a mountain.... and in winter he could just ping them in the microwave...and its easy ..and a hot meal inside of him... but they were disgusting.... maybe that has put me off the place.....
so sorry its a thumbs down for me i'm afraid:oWork to live= not live to work0 -
dont buy the frozen leeks they are nasty and gritty0
-
i agree with what you say it does give you a picture of healthy eating....its a mind game.....to give a sycological ilussion ( ok i know the spelling is no where near..but at least you know what i mean ) of it being healthy....
farm foods do it with their name......tescos and asda's use other means....which at the mo.. cant think of but....i'm sure someone will tel use....Work to live= not live to work0 -
I was in my local store today and they now have the Ben & Jerry's ice-cream tubs for £1 each which means you only have to buy one at a time...... as if that is likely to happen???
If you dont have a freezer though and did not want to have to eat 2 tubs at once then it might be better for some...... again not really likeley to happen in my house !!!!Your really can not beat a good bargain !!!0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards