PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

15455575960331

Comments

  • Skyhigh
    Skyhigh Posts: 332 Forumite
    At the moment £2.99 (boots meal deal = sandwich+drink+dessert).

    Used to be £1.65 on Greggs sandwich, but they upped it to £1.99.

    :!:
  • hioneday
    hioneday Posts: 45 Forumite
    Part of the Furniture 10 Posts Combo Breaker
    hi there,I am an oap and to save time,effort and fuel I prepare a packed lunch for myself every day.Costs about £1 for the food and drink but it lasts most of the day.I would love the packed lunch set.:j
  • great for me I need to save money
  • At Morrisons they often reduce their pies from the deli counter, I often get 2 for 19p. I get home and individually bag them up and put them in the freezer. In the morning my husband takes one out and takes it to work. Voila! Lunch for less than 10p!

    I do the same with reduced bread rolls. I buy 6 rolls for 9p and individually bag them up. Hubbie takes one with a cup-a-soup and again you have lunch for about 10p.

    See you all at Morrisons money-savers!!!
  • Fortunately I am able to come home for lunch so approx (£1-£1.50), however hubby insists on buying lunch (£5 per day) and this habit needs to be stopped so a new lunch pack would go some way to pursuading him that homestyle is healthy.

    Cheers!
  • dpixie
    dpixie Posts: 315 Forumite
    i probably spend about 50p on lunch each day.

    dpixie
    1 oxfam jumper, 19 hexagon jumpers and 1 beanie!
    :)
  • Approx £1.75 per day, left-overs - used in rolls (purchased in reduced section then frozen) piece fruit (purchased buy 1 get one free) home-made oatmeal cookie, bottle tap water (re-use old bottle)
  • Prob about £1 a day as I always take a packed lunch.
  • About £3 per day from the sandwich van that pulls up outside and honks its horn.
  • HJ
    HJ Posts: 9 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    I have lunch at home - No more than £1 a day
    I make either a loaded rye bread sandwich or a homemade filling soup with bread, and just some fruit for afters.
    Same for my hubby but he takes his lunch to work.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.5K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.8K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.