We'd like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum... Read More »
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
Probably a £1 - £2, since I make my own, and then once a week I get a sandwich somewhere, preferably from a deli freshly made-up (Friends of the Earth says that each pre-packed sandwich is killing the planet, which makes sense to me). I'd rather do my own, then!0
-
Sounds fab! I pack my son his lunch every day and I make my own pasta salads, sandwich fillings etc so I suppose I spend about £1 a day.:T0
-
Roughly £2.50 in the works canteen.No reliance should be placed on the above.0
-
About £2.000
-
Lunch costs £30
-
I try and spend as little as possible by taking left overs from the previous night!0
-
Always less than a £1 and I love it :j0
-
I usually spend around £1 a day, making my own food to take in. I buy a bag of croissants for brekkie each day from the supermarket, and we also get free coffee, so im usually quite thrifty!0
-
I spend about 50 to 80 pence for lunch.0
-
I spend approx 6.50 per week making sandwiches0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply

Categories
- All Categories
- 351.3K Banking & Borrowing
- 253.2K Reduce Debt & Boost Income
- 453.8K Spending & Discounts
- 244.3K Work, Benefits & Business
- 599.5K Mortgages, Homes & Bills
- 177.1K Life & Family
- 257.8K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16.2K Discuss & Feedback
- 37.6K Read-Only Boards