PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

12930323435331

Comments

  • Spend between £3 and £5 a day on lunch. Which I guess is quite a lot!
  • If I am being organised that day I will take a 'last nights leftovers' lunch in to work with me.
    Failing that I will spend £1- £5 on lunch from a supermarket.
    My budget usually determines how organised and how frugal I am!
  • 99% of the time I make my own lunch and take it to work with me. I would say the average cost including fruit and a yoghurt is £1 to £1.50. If I buy lunch at work a roll or baked potato costs £1.90 to £2.45 (our canteen is no longer subsidised), a cooked meal costs anywhere from £3.50 upwards which for school dinner food (I work for a council and the same catering team caters for the council offices as for schools) is jolly expensive! The canteen food isn't very nice and it is very greasy ...
  • knithappens
    knithappens Posts: 1,850 Forumite
    cost is about £1 per person sometimes less, as i buy in bulk and also yellow labelled supermarket fruit vegetables, and bake alot of goods. So for me hubby and the 2 kids £3.50-£4 per day.
  • Hootie19
    Hootie19 Posts: 1,251 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Combo Breaker
    How much do you spend on lunch each day?

    If I'm organised, and make lunch at home to take into work with me, then £1.50-£3 a day.

    If I'm not organised, and have to go to a shop and buy lunch, then £7-£8 probably (I tend to "treat" myself a bit more if I'm in a shop, which is why I don't do it very often!)
  • I take a packed lunch every day approx £1.00.
  • In total I would say my lunch would be under £1 daily and my son who has more extravagant taste would be £2
  • Between £3 & £5
  • If I make lunch myself then it probably costs about £1 - 1.50. If I have to buy it out, it can cost anywhere from £2.75 - 6. It depends where I am working, how early I start & late I finish.
  • I'm a stay at home mum but my partner will spend £3-£5 daily, sometimes more if he sits down somewhere, then another £1.65 daily on a school dinner, so probably time they both went onto healthy packed lunches!
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.