PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1313314316318319331

Comments

  • I spend about £3 a day on lunch. I always have good intentions of bringing mine in from home, but I'm never organised enough. I want to be inspired!

    Emily
  • duchy13
    duchy13 Posts: 17 Forumite
    £3.00 per day
  • I'd love one, taking my lunch in a carrier bag from the supermarket at the moment.....

    I never spend more than £3, and that would only be if i bought a sandwich etc because I'd forgetton to take something in with me. Normally much less because I try to bring things in from home or use leftovers....
  • I spend probably about £1 - £1.50 a day on average because I take my own food that I prepare at home before going to work.
  • I spend an average of £1.50 - sometimes bring my own packed lunch.
  • Sunny_Saver
    Sunny_Saver Posts: 3,060 Forumite
    Part of the Furniture 1,000 Posts Name Dropper Combo Breaker
    I spend about £1-2 if it's homemade, ie sandwiches, snacks and fruit, but about £10 if eating out.
    “It was only a sunny smile, and little it cost in the giving, but like morning light it scattered the night and made the day worth living.”

    F. Scott Fitzgerald
  • I take my own lunch most days so probably no more than £1.50 per day.
  • The marginal cost of my lunches is free! As a student in a house we buy food in communally and its there whether I make a packed lunch or not.

    I suppose the value of the food would be about 40p (if that); we have a breadmaker (really easy to use and so much tastier and cheaper than supermarket cardboard) and apples are pretty cheap at the moment.

    Nothing beats jam sandwiches for price, but for a bit of variety a few slices of cheese will do (from Lidl of course!).

    Stay away from the £4 bought lunches (sandwiches ~£2, drink £1.50 + cakes, fruit etc.), and make them at home - you'll save a fortune!

    If I have to buy a lunch from a supermarket, I go past the designated "lunches" section and into the store. For the same price as two small sandwiches in the pre-packed section I can buy a pack of rolls and some choice slices of meat from the deli counter; and choose the best fruit. Think laterally and be rewarded!
  • Mrs_Hicks
    Mrs_Hicks Posts: 181 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    I probably spend around £1 per day at most as I try and bring a packed lunch to work every day :D
    Mortgage: 2011: 86000 - now: 49900
  • about £1 or less as i take my lunch
    Em x
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.7K Spending & Discounts
  • 244.2K Work, Benefits & Business
  • 599.4K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.7K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.