PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1144145147149150331

Comments

  • i have three kids who all take pack lunch. it probably costs me £6 a day or there abouts! :eek:
  • iiSPEND ABOUT £1.50 EACH ON MY TWO GIRLS FOR THEIR LUNCHES
  • I'm hopless, and organising lunch is the last thing on my mind in the mornings.... or at night when i get home! So I spend between £3 and £5 a day on lunch! Boots make a fortune out of me!
  • I probably spend between £0.80p and £1.40p I guess. I make items last and buy a lot of 2for1's with long dates. I have to keep the lunch packs interesting and buy fresh fruit and items from the Deli. I think that the key is to be a bit imaginative with the fillings. I put a smaller lunchbox in the bigger box with chopped olives and feta! Malt loaf freezes well and makes a cheap tasty snack.

    CKL.x
  • Usually between 50p and £2 depending on whether its made a home or bought
  • If I remember to do a packed lunch, probably less than £1, otherwise between £2 and £3. The meals in the canteen at work are £4.34 and that's before you've even bough a drink! Rip off.
    Debt Arrangement Scheme - started 1 December 2008 at £34200. Now £30442, 81 months to go!
  • I spend about £3 to £5 a day, i need to get it down:o
    Trying to win my way back to the USA :lovethoug
  • about £4.00
  • I spend up to about £3 a day for lunch.
  • I'm normally buying the ingredients for sandwiches in the weekend for the following week and then have them in the fridge at work.

    It works out quite well, less then £1.5/day.
    Of course, sometime you get bored of what you bought from supermarket and go out and buy food, when it becomes more expensive £3-4.

    So I would say on average, per day ~£2.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 351.3K Banking & Borrowing
  • 253.2K Reduce Debt & Boost Income
  • 453.8K Spending & Discounts
  • 244.3K Work, Benefits & Business
  • 599.5K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.1K Life & Family
  • 257.8K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16.2K Discuss & Feedback
  • 37.6K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.