We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

15556586061331

Comments

  • azp74
    azp74 Posts: 603 Forumite
    Both my partner and I usually take our lunches to work every day (very MSE!) but for me, I find that this means that if I haven't brought my lunch I tend to spend even more ... so last week I took my lunch four days and the day I bought lunch it cost £9, as I went out.

    If I pack my lunch I reckon it's under £2 a day, as we try to buy our lunch stuff little and often from the marked down stuff in the supermarket!
    latest win: LOTR: Moria - thanks to catz
    - I'm moving to Australia in April - will the competitions be any good there?!:rotfl:
  • I'm afraid I'm a Greggs-worshipper, so about £1 to £2 a day plus extra for crisps or Aldi jelly beans!
  • I spend about £5, at most £10 a week. I'm a support worker and can eat in work, also i cook for the week and freeze it, today i'm having a some of a large biryani i cooked at the weekend. I'll rarely buy a prepacked lunch. So ok, sometimes i'll have a meal out, but it all evens out like.
  • I usually spend around £3 to £4 a day on lunch I really muct pack up Credit crunch !
  • susan946
    susan946 Posts: 474 Forumite
    Never more than £1.00 per head. I try to use home grown veggies as much as possible and usually some home made yoghurt with fruit. Healthy and Cheap is the key!!!
  • sloppychops
    sloppychops Posts: 6,742 Forumite
    1,000 Posts Combo Breaker
    About 80p a day as i also have lunch at home.
    "Life is not measured by the breaths we take, but by the moments that take our breath away."
  • I take pack up most days, btut occasionally buy a sandwich for 99p at Tesco's!!
  • karenrel
    karenrel Posts: 94 Forumite
    Variable cost

    Normally a homemade ham sarnie - two slices bread, bit of ham and a nice cup of tea so about 70p - £1. But then a I might have a 'treat' - cream cake (over £1 - rip off i know) ot anything on BOGOF at Tesco's!
  • I think I spend less than a pound on lunch - sandwiches, fruit and home made treats :)
  • We just got a microwave in our office so I know re-heat leftovers for me lunch. Very Moneysaving! The cost would probably be about 50p.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.7K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 259.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.