We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
I try and make a packed lunch for DS - but he's not keen on sandwiches - so we end up buying small ready meals (he's a growing lad!) for about £2 and then of course there are hot drinks on top of that and yogs, and crisps and cakes.....oh the list goes on........probably nearer £5 when its all addded up. Would love a Packed Lunch Set - I could make so much more of it at home, the day before.........0
-
I spend less than £1. Homemade leftover soup, homemade bread (2 slices), homemade yogurt, fruit and a couple of Twinks Hob Nobs.
Un sou est un sou0 -
£3 a day average but some days nothing at all!0
-
A fortune, I have the fridge stocked with ham, tomatoes, lettuce, mayonnaise and buy fresh rolls every day. I have 2 hungry teenage boys so this doesn't help keep the cost down, I'd say around £5-£6 a day cause they want a bottle of water, a yogurt and a piece of fruit as well - AAAAAAA - I hadn't realised how much I spent!!!!!
0 -
50p just a sandwich, cheese or leftover meat, of course I do make my own bread.0
-
I spend £5 on lunch every day0
-
Usually less than £1 - HM veggie soup with pulses for protein plus a piece of fruit. If I (very occasionally) buy lunch in the staff canteen I usually get beans & chips or beans & a jacket potato for just under £1. :A0
-
I spend less than 50p a day - normally home made soup that I make in batches and freeze in portion sizes.When life hands you lemons, ask for tequilla and salt and give me a call!!!0
-
For a family of 3 I spend about £3 - £4 for all of us. We all take packed lunches (or DH and I sometimes take last night's leftover dinner)
Squares knitted for my throw ~ 90 (yes!!! I have finally finished it :rotfl: )Squares made for my patchwork quilt ~ 80 (only the "actual" quilting to do now :rotfl:)0 -
I spend £2.50 a day on lunch0
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards