We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a very Happy New Year. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1190191193195196331

Comments

  • From reading the other replys I could save myself at least £15 a week by making my own lunch. I currently spend about £4 a day.
  • Yup, I do love food and hate waste!

    On average, I spent about £4 every day I go into London (maybe three days a week at the moment) and around £1 on other days when I eat at home.

    Fingers crossed for the draw :)
  • Probably less than 50p - whatever's in the fridge, and I buy reduced meats then cook, slice and freeze ready for sarnies.
  • I spend approx £1.50 per day
  • Rg2625
    Rg2625 Posts: 177 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    At most £1.
    Make them in a batch on Sunday and freeze. Take out of the freezer each day and by lunchtime they are defrosted and ready to eat. Saves time in the mornings too.
    Jan: Inbetweeners box set; sound asleep pillow. Feb: football; cot bumper. March: wine; pedometer; beauty oil; £500 Kiehl's; Fisher Price Trio; Kettle crisps. April: Maxi Cosi car seat; Hop goodies; spa lotion. May: £50 Visa; book. June: Disney goodies; CD. July: flowers; book. Aug: book; coffee hamper; wii game
  • I spend about £4 a day on lunch. The best thing about Autumn is that you can scrump apples and pears and they are free! I currently take my lunch to work in a hemp bag, very environmentally friendly... but everything gets a bit squashed. A lunch box would be luxury!
  • Lucky if i get lunch !! But if i do just a roll and cheese and can of coke - 70 p maybe or nothing if eat leftovers from in the week !!:rotfl:
  • please send me one
  • i come home for lunch and so will have a sandwich and a bit of homemade cake. The two children and husband also take packed lunches - bit of fruit, cake, water (from tap!), sandwiches, mini cheese - can't be more than 75p to a £1 each. if i properly totalled it up it would probably surprise me.
  • sandl
    sandl Posts: 8 Forumite
    usually take my own so probably about 50p.
    Might splash out once a week or so &get a cake!
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.8K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 260K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.