We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.
This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.
PLEASE READ BEFORE POSTING
Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!
The 'LoveFoodHateWaste' giveaway
Comments
-
I bring a packed lunch which costs no more than £1 a day.
If I oversleep and have to buy lunch, then that would be the very precise figure of £2.02 being spent in the canteen.0 -
I spend around a fiver.0
-
£3 i am afraid0
-
spend about £3 per day in staff canteen0
-
Hi I spend around £1.50 per day on lunch:j0
-
I usually have lunch at home with my husband - jacket potato, soup, cheese on toast... so about about £1 each. My son has a school dinner for about £2 and my 2 daughters take packed lunches which work out at about £1.50 each.
Lunch for the 5 of us totals at about £7.
Hmmm.... that doubles on a tuesday when I have lunch out with friends !
Ouch ! I hadn't realised lunchtime was so expensive. It is cheaper at the weekend when we all have homemade soup and homemade bread rolls etc.0 -
I think I spend one pound on average everyday0
-
Hi
Just signed up. Hi Everyone!
I spend about £1 per day for my son's packed lunch. About the same when I take a packed lunch to work. This does sepend on if I have leftovers or if I treay myself to something special. If I eat in the staff canteen a cooked lunch and pudding costs on average £1.40
My son takes a sandwich, 2 frubes (or similar), 2 pieces of fruit, a small cake and a drink.
Nic
0 -
I must spend a couple of quid a day multiplied by 2 due to the wife0
-
If I pack my own lunch - about £1.50
If I buy lunch at work - about £4.500
This discussion has been closed.
Confirm your email address to Create Threads and Reply
Categories
- All Categories
- 352.9K Banking & Borrowing
- 253.9K Reduce Debt & Boost Income
- 454.7K Spending & Discounts
- 246K Work, Benefits & Business
- 602.1K Mortgages, Homes & Bills
- 177.8K Life & Family
- 259.9K Travel & Transport
- 1.5M Hobbies & Leisure
- 16K Discuss & Feedback
- 37.7K Read-Only Boards