We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

PLEASE READ BEFORE POSTING

Hello Forumites! However well-intentioned, for the safety of other users we ask that you refrain from seeking or offering medical advice. This includes recommendations for medicines, procedures or over-the-counter remedies. Posts or threads found to be in breach of this rule will be removed.
The MSE Forum Team would like to wish you all a very Happy New Year. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

The 'LoveFoodHateWaste' giveaway

1115116118120121331

Comments

  • Always a packed lunch and i make my own bread

    About £1 including fruit and carrots!!:j
  • well i work from home so i usually have a sandwich, packet of crisps and a cup of tea. probably costs about £1
  • I spend about £3-5.00 per week as usually my lovely boyfriend makes my lunch for me everyday with home grown veg from the garden! Marvellous.:T
  • my son takes a packed lunch to school every day and i would guess that it costs us 75p or maybe less a day, as we tend to buy the cheeper versions of food, so it actually works out cheeper for us to give him a packed lunch than to pay for school dinners !!!!!
    13 in 2013 challenge 9/13
  • I spend about £2 a day..sarnies :money:
  • Depends what is in the fridge, but I usually spend about £1- £1.50 on lunch these days as I prepare my own at home. Gone are the days when I could spend up to £4 on a sarnie, a drink and a choccy bar each day!
  • I take lunch to work nearly everyday. Mostly left overs from night befores dinner, as we have a microwave at work (very very useful). So I guess it probaly costs me less than a pound, or nothing if you take into account that the left overs may normally be thrown away by some people. Have a wonderful Wednesday All!!!
  • I take packed lunches to work most days - partly to save the expense and partly as I am vegan! My lunches cost about 50p and are enormous.
  • pot noodle, 85p!
  • Make own sarnies, so spend fraction of my collegues.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 353K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.8K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 260K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.