We’d like to remind Forumites to please avoid political debate on the Forum.

This is to keep it a safe and useful space for MoneySaving discussions. Threads that are – or become – political in nature may be removed in line with the Forum’s rules. Thank you for your understanding.

The MSE Forum Team would like to wish you all a Merry Christmas. However, we know this time of year can be difficult for some. If you're struggling during the festive period, here's a list of organisations that might be able to help
📨 Have you signed up to the Forum's new Email Digest yet? Get a selection of trending threads sent straight to your inbox daily, weekly or monthly!
Has MSE helped you to save or reclaim money this year? Share your 2025 MoneySaving success stories!

Cheapest milk?

13»

Comments

  • Katyag
    Katyag Posts: 1,217 Forumite
    I buy my milk in Costco, 6 pints of full fat milk £1.69. 6 pints of semi skimmed £1.29! I think thats a fab price!

    With a little one at 20 months we use lots of full fat milk, I encourage the 7 year old to have it too just to top up his calcium.
    Bringing up 2 handsome boys and 1 gorgeous girl the MSE way!
    Joseph born 19th December 2001
    Matthew born 8th August 2007
    Tara born 23rd January 2011
  • trytosave
    trytosave Posts: 16 Forumite
    Our local Farmfoods in Southampton is currently doing 2 x 2 litres of full fat or semi-skimmed for £1.50. Bargain!:j
  • s0hn1
    s0hn1 Posts: 43 Forumite
    Iceland do 4pints of milk for £1.10
    s0hn1 :laugh:
  • [Deleted User]
    [Deleted User] Posts: 17,413 Forumite
    10,000 Posts I've been Money Tipped!
    s0hn1 wrote: »
    Iceland do 4pints of milk for £1.10

    that's what I get and it lasts me a week.My friend who lives in bexley heath said that farm foods are doing two four pintas for £3.00 but I don't have one that near to where I live so its Iceland for me
  • chocdonuty
    chocdonuty Posts: 929 Forumite
    JackieO wrote: »
    that's what I get and it lasts me a week.My friend who lives in bexley heath said that farm foods are doing two four pintas for £3.00 but I don't have one that near to where I live so its Iceland for me

    Are you sure that price is correct? Recently farmfoods did 2 x 2l (4pts) for £1.50 so that price would mean it has doubled in a week!:eek:
    :hello: Hiya, I'm single mom, avid moneysaver and freecycler, sometimes :huh: but definatly :D
  • jeanod
    jeanod Posts: 295 Forumite
    I buy 2x2l in farm foods for £1.50, also they have Hovis Bread 2 for £1.
  • lolotoo
    lolotoo Posts: 344 Forumite
    jeanod wrote: »
    I buy 2x2l in farm foods for £1.50, also they have Hovis Bread 2 for £1.


    Thats what I do with many others each week...just buy the bread and milk :j They have increased their fridges in our store so they can bring more stock in.
    Jan 2011 £10 Sports Direct, Football and 442 Subscription. Lindt Chocolate and a Camera and makeup.:j
  • NJW69
    NJW69 Posts: 843 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker Mortgage-free Glee!
    lolotoo wrote: »
    Thats what I do with many others each week...just buy the bread and milk :j They have increased their fridges in our store so they can bring more stock in.

    I do this as well every five days or so. Two lots of two litre of milk for £1.50 and two large Hovis loaves for £1.00.

    I also sometimes get two lots of potatoes for £1.00 - some normal potatoes and some new ones.
    GC Jan £318/£350, Feb £221.84/£300, Mar £200.00/£250 Apr £201.05/£200 May £199.61/£200 June £17.25/£200

    NSD Feb 23/12 :j NSD Mar 20/20 NSD Apr 24/20
    May 24/24
  • MrsE_2
    MrsE_2 Posts: 24,161 Forumite
    10,000 Posts Combo Breaker
    llh189 wrote: »
    I buy Cravendale a I am single and hardly get through any milk at all, this type of milk allows me to not waste milk as it doesn't go off that quickly, for a family that goes through milk quickly I wouldn't bother with the premium price for this milk..

    I use the Cravendale too. Money saving because I never go to the shop & just buy milk:o

    We get through at least a litre a day & their is only two of us:cool:
  • shopndrop
    shopndrop Posts: 3,548 Forumite
    Part of the Furniture Combo Breaker
    Another Cravendale user here too. There are only 2 of us now, but I think Cravendale would be too expensive for most families. As far as I am concerned, it is more about not wasting before it goes off. Agree with Mrs E I never go to the shops just for milk and come out spending more now as we always have milk in the fridge. I always check the price first on mysupermarket too as we have all the supermarkets within a couple of miles and I use them all depending on what is on offer in each when I am passing.
This discussion has been closed.
Meet your Ambassadors

🚀 Getting Started

Hi new member!

Our Getting Started Guide will help you get the most out of the Forum

Categories

  • All Categories
  • 352.9K Banking & Borrowing
  • 253.9K Reduce Debt & Boost Income
  • 454.7K Spending & Discounts
  • 246K Work, Benefits & Business
  • 602.1K Mortgages, Homes & Bills
  • 177.8K Life & Family
  • 259.9K Travel & Transport
  • 1.5M Hobbies & Leisure
  • 16K Discuss & Feedback
  • 37.7K Read-Only Boards

Is this how you want to be seen?

We see you are using a default avatar. It takes only a few seconds to pick a picture.